OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ця одна з найбільших бібліотек світу вражає не лише своєю висотною будівлею, зведеною в 1989 році, але й значенням її фондів. У нічний час її великі вікна і високі фасади нагадують хмарочоси Нью-Йорка. Проте справжні скарби — всередині: бібліотека має понад 15,48 мільйона одиниць зберігання, включно з унікальними рукописами, картами, нотами, стародруками.
Серед найбільших раритетів — Пересопницьке Євангеліє, на якому присягають президенти України, «Апостол» Івана Федорова та Києво-Печерський патерик.
Де розташована: м. Київ, Голосіївський проспект, 3.
Бібліотека була заснована в 1608 році як книгозбірня єзуїтського колегіуму. Серед її читачів були гетьман Богдан Хмельницький, філософ Тома Ельжановський, ботанік Міхал Боїм.
Бібліотека пережила декілька катастроф: пограбування шведами в 1704 році та дві пожежі в 1734 і 1848 роках. Незважаючи на це, вона відновилася і нині має понад 3 мільйони книг 140 мовами світу. Тут зберігаються унікальні видання з особистої бібліотеки французького кардинала Мазаріні, гетьмана Івана Мазепи і французького короля Людовіка XV.
Де розташована: м. Львів, вулиця Драгоманова, 5.
Вона заснована в 1829 році, була першою публічною бібліотекою в країні. В ній зберігається понад 5 мільйонів документів 130 мовами, серед яких рідкісні рукописи, видання Львівського братства та Києво-Печерської лаври, а також стародавні манускрипти. Є і історичні скарби — рукописи XVIII століття козацької старшини, які висвітлюють розвиток української культури та писемності. У бібліотеці зберігаються випущені за життя твори Івана Котляревського, Тараса Шевченка, Григорія Квітки-Основ’яненка, Івана Нечуя-Левицького, Івана Франка, Лесі Українки. До речі, одна з найцікавіших деталей бібліотеки — велика читальна зала з куполом, що є однією з перших у Східній Європі з електричним освітленням. Бібліотека також має унікальні інтер’єри з мармуровими сходами і декоративними елементами.
Де розташована: м. Одеса, вулиця Пастера, 13.
Це справжній казковий світ для маленьких читачів. Її відкрили у 1967 році і вона є однією з найбільших книгозбірень для дітей в країні. Тут зберігається понад 500 тисяч книг, журналів та аудіозаписів різними мовами. Є колекція рідкісних та цінних видань для дітей ХІХ і першої половини XX століття. Але більш за все бібліотека вражає своїм інтер’єром: авторські керамічні панно, створені скульпторкою Ольгою Рапай, є особливістю цього місця. Тут навіть є «Кімната казок», а також магічні книжки, які не промокають і які можна читати у ванні.
Де розташована: м. Київ, вулиця Януша Корчака.
Побудована у 1906 році у стилі французького ренесансу. З архівом у 7,2 мільйона томів, бібліотека охоплює все – від раритетних рукописів до сучасних електронних видань. Серед її скарбів є рідкісні документи, частина яких входить до Національного архівного фонду України. У мирний час бібліотека приймала близько 55 тисяч читачів на рік. Її стіни пам’ятають виступи видатних музикантів і культурних діячів ХХ століття. Попри численні руйнування від ворожих обстрілів, Харківська наукова бібліотека зберігає свою колекцію і продовжує надавати послуги читачам.
Де розташована: м. Харків, провулок Короленка, 18.
Бібліотека має середньовічну вежу з флюгером і казкові фрески. Цю будівлю було збудовано в 1895 році, спочатку її використовувало польське культурно-спортивне товариство «Сокіл». А у 1945 році тут відкрилася обласна бібліотека для дітей, яка з того часу стала справжнім культурним осередком. Сьогодні бібліотека обслуговує 10 тисяч юних читачів і має фонд, що складається із близько 90 тисяч книг, включаючи 90 дитячих видань.
Де розташована: м. Івано-Франківськ, площа Міцкевича, 2.
Вона розташована в студмістечку Українського католицького університету. Її побудували у 2015 році за новими технологіями. Вона дуже нагадує космічну станцію десь на Марсі завдяки своїй сучасній архітектурі зі скляними фасадами. До речі, користуватися послугами бібліотеки можуть навіть люди з вадами зору. Вона пропонує величезний вибір художньої та наукової літератури, також функціонує як освітній та громадський центр.
Де розташована: м. Львів, вулиця Стрийська, 29-а.
За даними Міністерства культури та інформаційної політики, внаслідок повномасштабної війни було зруйновано або пошкоджено майже 700 бібліотек, а також втрачено понад 1,5 мільйона видань.
Однак завдяки підтримці громад та небайдужих українців частину бібліотечних фондів вдалося відновити. Деякі бібліотеки продовжують обслуговувати читачів в альтернативних приміщеннях, зокрема в сільрадах або навіть у метро.
Редакція газети «На пенсії» також долучалася до ініціативи з відновлення зруйнованих бібліотек. У минулому році ми організували серед своїх читачів збір книжок, а також самостійно закупили понад п’ятдесят нових видань українською мовою. Ці книжки разом з підборкою газет за рік були передані до Херсонської обласної бібліотеки імені Олеся Гончара. На жаль, у листопаді 2023 року бібліотека потрапила під ракетний удар і була зруйнована.
Першою стародавньою бібліотекою України вважається книгозбірня Ярослава Мудрого, про яку розповідають легенди. Її називають «Ярославовим скарбом».
За припущеннями, бібліотека налічувала до тисячі унікальних книг, зокрема священних і наукових текстів.
Ймовірно, частина з них може залишатися захованою в підземеллях Києва. Багато дослідників і шукачів скарбів намагаються розкрити таємницю її місцезнаходження.
Читайте також:
Сучасні технології допомагають значно спростити догляд за рослинами та садовою ділянкою.
Інжир - це екзотична рослина, яка вже встигла прописатися на ділянках багатьох українців, проте у…
Багато хто любить чайний гриб. Напій з чайного гриба насправді є чайним квасом.
Якщо вас почали турбувати важкість, свербіж та печіння в ділянці заднього проходу, позбавтеся недоречної сором'язливості…
З 4 квітня українців, які працюють, чекають важливі зміни. Тепер лікарняні будуть виплачувати по-новому.
Перевірити стаж роботи можна на сайті ПФУ. Як це зробити, щоб не помилитися, розповідаємо покроково.