Іван Пилипів та Василь Єлиняк були односельцями із села Небилів (Австро-Угорщина, нині Рожнятівський район Івано-Франківської області). Нині їм тут як першопрохідникам встановлено пам’ятник.
Зрозуміло, що вони поїхали не від хорошого життя. Галичина тоді тонула у злиднях, за кілька десятиліть розмір середнього селянського господарства зменшився втричі. Спочатку виїжджали до сусідньої Росії, потім почалася так звана бразильська гарячка: малоземельні та безземельні галицькі селяни виїжджали до цієї тропічної країни з іншими соціальними та кліматичними умовами.
І тут з’явився якийсь, у кращому розумінні цього слова, «месія» – львівський професор Олеськів. Він вивчав ситуацію в різних країнах, що запрошували до себе потенційних переселенців, і вів просвітницьку роботу серед населення. Він друкував брошури, статті та рекламні оголошення в газетах, об’їжджав українські міста і села з лекціями. І фактами доводив, що Канада справді потребує переселенців, що за 10 доларів дають кожному 64,7 гектара (це перерахунок із 160 акрів) цілинної землі. Це при тому, що в ті роки середній розмір ділянки селянина становив 2 – 4 гектари.
І еміграція українців до Канади повільно, але впевнено почала наростати. Перша хвиля тривала до 1914 року – на початок Першої світової. Близько 170 тисяч українців заселили цілинні землі у кількох канадських провінціях. Вони працювали в полі з весни до осені, а на зиму вирушали на заробітки до міст.
Невдовзі українців почали називати «юкі» від «Юкрейн» – Україна. І навіть розрізняли за місцевістю походження. Так, наприклад, у канадців з’явився термін «галішинз» (галіційці).
Не слід вважати, що українці одразу потрапили до раю земного. Землі їм діставалися далеко не найкращі, та й клімат у деяких канадських провінціях був дуже суворий. Так, провінцію Альберта і зараз іноді називають канадським Сибіром.
Слідом за першою хвилею еміграції українців до Канади була й друга – після закінчення Громадянської війни у 1920-ті роки і до початку Другої світової. Потім третя хвиля – з 1947 року до 1960-х. А четверта почалася 1989 року – з горбачовською перебудовою.
За даними 2001 року, в Канаді при загальній чисельності населення 29,6 мільйона осіб проживало більше мільйона українців. З них 326 200 – виключно українці, 744 860 – діти від змішаних шлюбів.
Нині у Канаді найбільша українська діаспора у світі. За даними перепису 2016 року, 4% населення Канади (1,36 мільйона осіб) повідомили, що вони мають українське коріння.
Якщо повернутися до долі двох українських «первістків» у Канаді, то згодом Пилипів та Єлиняк стали заможними фермерами і заснували найбільше поселення українців у Канаді в Една-Стар, нині місто Чипман у канадській провінції Альберта. А Єлиняк став мером Чипмана. Пилипів прожив 77 років і помер у 1936 році, Єлиняк набагато пережив земляка. Праправнучка його – Еріка Майя Єлиняк – модель і актриса, одна із зірок серіалу «Рятувальники Малібу». Ох, і гарна.
А ще серед «козирних» канадських українців багато всесвітньо відомих людей. Наприклад, це хокеїсти Уейн Грецькі, Дейв Андрійчук, Дейл Гаверчук, Джон Буцик, Терк Брода. Це Роберта Лінн Бондар — перша канадська жінка-астронавтка. Це Вільям Гавриляк, якого тричі було обрано мером міста Едмонтон, прем’єр-міністр провінції Альберта Едвард Стельмах, а також Роман Гнатишин, який у 1990-1995 роках був генерал-губернатором Канади, голова МЗС Христя Фріланд, міністр освіти провінції Манітоба Бен Ганущак.
Валерій Боянжу, Херсон – Одеса
Вас також можуть зацікавіти інші статті нашого автора:
Теплиця – це відмінний спосіб вирощування рослин, який дозволяє продовжити вегетаційний період і захистити рослини…
Річкова риба посідає важливе місце у раціоні українців. Найперша її перевага в доступності у свіжому…
Орхідеї - улюблені рослини багатьох, але не всі квітникарі знають, чи можна обприскувати орхідеї, чи…
22 листопада на території України очікується сніг, вітер, місцями дощі. На сході та півдні без…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
В останній місяць осені розпочинається Різдвяний піст. За новоюліанським календарем він триває з 15 листопада…