Статті

Пенсія чорнобильцям: які додаткові нарахування роблять працюючій людині

У 2006 році я оформив пенсію в 50 років як ліквідатор аварії на ЧАЕС (друга категорія). На той час у мене вже було 33 роки безперервного стажу. Після оформлення пенсії продовжую і надалі працювати. Кожні 2 роки перераховував пенсію. Останній раз перерахунок робили в 2022 році, тоді стаж становив вже 49 років, в тому числі 14 років понаднормового (стаж, відпрацьований понад 35 років).

У вашій газеті я прочитав, що працівникам, які вийшли на пенсію до 2011 року, необхідний стаж для виходу на пенсію становить 25 років. Тоді виникає питання, чому мені при останньому перерахунку врахували 35, а не 25 років? У вересні 2024 року у мене має бути знову перерахунок, стаж становитиме 51 рік. За понаднормовий стаж будуть доплачувати вже 16% – за кожен рік, відпрацьований понад 35 років. Чи повинні нарахувати 26% – за кожен рік, відпрацьований понад 25 років?”

Роман Романишин, Львівська обл. (лист надійшов на електронну адресу)

Яку доплату додають за кожен рік?

Логіка ваша абсолютно вірна, проте є нюанс, про який ми в попередній публікації не написали.

Нагадаємо, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% від основного розміру пенсії, але не більш як на 1% прожиткового мінімуму. Це передбачено статтею 28 Закону «Про загальнообов’язкове державне страхування» чинної редакції. Але зазначена норма діє, насамперед, для тих, хто пішов на пенсію після 1 жовтня 2011 року. Для тих, хто вийшов на пенсію раніше, застосовують старі норми: доплата здійснюється за кожен рік, відпрацьований понад 25 років чоловіками і понад 20 років жінками.

Тепер переходимо до статті 42 вказаного Закону. Вона передбачає, що людина має право кожні два роки робити перерахунок за час, відпрацьований після призначення пенсії. Перерахунок робиться або тільки по стажу або, якщо це вигідно, то і по стажу, і по зарплаті.

Як роблять перерахунок?

Є категорія осіб, котрі вийшли на пенсію до 1 жовтня 2011 року, але продовжували працювати, і їм вже після цієї дати зробили перерахунок одночасно і по стажу, і по зарплаті. Для таких пенсіонерів також застосовуються нові менш вигідні правила щодо обчислення понаднормового стажу.

Очевидно, що у вашому випадку, як мінімум, один перерахунок після 2011 року був зроблений і по стажу, і по зарплаті. Через це довелося втратити одразу 10 років понаднормового стажу. Підкреслимо, якщо б усі ці роки робилися перерахунки виключно по стажу, то продовжували б рахувати доплату за стаж за старими, більш вигідними нормами.

Це передбачає пункт 4-1 Прикінцевих положень зазначеного вище Закону, коли в нього були внесені зміни на підставі Закону № 3668-VI*. Цим документом і було, зокрема, підвищено норму стажу з 25 до 35 років чоловікам і з 20 до 30 років жінкам та прописано купу інших змін та нюансів.

Разом із тим, відповідні перерахунки робляться лише за умови, що пенсія не зменшується. Тому дуже часто перерахунки по зарплаті робити невигідно, зокрема і через цей нюанс із понаднормовим стажем. Припускаємо, що у вашому випадку це так чи інакше було вигідно, тому сталося саме так. З одного боку, урізали доплату за стаж, з іншого боку, збільшили коефіцієнт зарплати.

*Закон «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 8 липня 2011 року.

Читайте також:

Яка пенсія належиться чорнобильцям та ліквідаторам

Метки: работающие пенсионеры

Новое на сайте

  • Дача

Чому слива не дає врожаю: поширені причини та що з цим робити

Урожаю все нема, а дерево росте вже не перший рік? Причин відсутності плодів у сливи…

07/07/2025 15:24
  • Новини

Сирні кульки з кропом і кунжутом: неймовірно смачна закуска за 10 хвилин

Не обов’язково бути шеф-кухарем, щоб створити закуску, яка прикрасить будь-який стіл. Замість банальних канапок –…

07/07/2025 14:53
  • Статті

Чому все більше підприємців обирають кредит онлайн в ПУМБ

З початку 2025 року ПУМБ став лідером серед банків в онлайн-кредитуванні малого бізнесу. Така динаміка…

07/07/2025 13:53
  • Новини

Ощадбанк ухвалив важливе рішення, що торкнеться багатьох клієнтів: що змінилося

Для клієнтів одного з найпопулярніших банків країни ввели важливі зміни. До коли відтепер можна користуватися…

07/07/2025 13:12
  • Статті

Перерахунок пенсій за новою формулою: чи варто чекати автоматичного заниження виплат

Пенсіонер Юрій Петренко вважає, що Пенсійний фонд незаконно перерахував його пенсію за двоскладовою формулою. Розбирається…

07/07/2025 12:11
  • Новини

Частина пенсіонерів зможуть отримувати грошову допомогу протягом шести місяців від Карітас: куди звертатися

Відомий благодійний фонд оголосив про видачу грошової допомоги українцям. Хто її може отримати та як…

07/07/2025 11:01