Середа, 17 Липня, 2024
ГоловнаДомашній адвокатЧи приїде сімейний лікар на виклик до хворого: що каже закон

Чи приїде сімейний лікар на виклик до хворого: що каже закон

Этот материал также доступен на русском языке
До редакції звернулася мешканка села Чутове Полтавської області Лідія Смирнова, яка запитує, чи має право сімейний лікар не виїжджати на виклик до тяжкохворого пацієнта.

 Як надається первинна медична допомога?

Відповідно до пункту 7 наказу Міністерства охорони здоров’я №504*, сімейний лікар, лікар-педіатр, лікар-терапевт (лікарі з надання первинної медичної допомоги) надають допомогу під час особистого прийому пацієнта, наприклад, в амбулаторії сімейної медицини.

Ці лікарі також можуть прийняти рішення про надання окремих послуг первинної медичної допомоги за місцем проживання (перебування) пацієнта або з використанням засобів телекомунікації (за допомогою телефону, інтернет-зв’язку), відповідно до режиму роботи амбулаторії сімейної медицини.

 Остаточне рішення – за лікарем

Рішення про надання первинної медичної допомоги (ПМД) за місцем проживання пацієнта не може прийматися лише на підставі віддаленості його місця проживання від місця надання ПМД або відсутності у пацієнта коштів на проїзд.

Таким чином, сімейний лікар, який веде хворого і з ким укладено декларацію, самостійно вирішує доцільність виїзду.

Відповідно до пункту 11 Наказу, у разі виникнення невідкладного стану при гострому розладі фізичного або психічного здоров’я пацієнта, якщо такий розлад стався під час прийому, лікар з надання ПМД повинен викликати бригаду «швидкої» і до її прибуття надати пацієнту відповідну медичну допомогу.

Коли викликати «швидку»?

Ви повинні також знати, що пунктом 2 статті 3 Закону України «Про екстрену медичну допомогу» (редакція від 01.01.2024) передбачено, що кожен має право:

  • здійснити виклик екстреної медичної допомоги;

  • звернутися по отримання екстреної медичної допомоги до найближчого відділення закладу охорони здоров’я.

Таким чином, якщо ваш сімейний лікар не має можливості приїхати до хворого, ви можете викликати «швидку» додому до пацієнта. Під час огляду та лікування на місці буде визначено, чи лікуватися надалі вдома, чи потребує хворий госпіталізації.

Виклик «швидкої» не потребує направлення від сімейного лікаря.

Вікторія Гусакова, позаштатний юрист

*Наказ Міністерства охорони здоров’я «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги» №504 від 19.03.2018

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні