Що це за патологія і чи можна її позбутися, розповіла лікарка-офтальмолог вищої категорії Олена Парамончик.
Куряча сліпота (гемералопія, нікталопія) – це розлад зору, при якому у пацієнта порушується зорова функція в темряві (темнова адаптація). Це означає, що при хорошому освітленні людина бачить нормально, але коли вона переходить у погано освітлене приміщення, або на вулиці сутеніє, у неї різко погіршується зір. «Куряча сліпота», як правило, вражає відразу обидва ока.
Розлад сутінкового зору може бути первинним (вродженим) або вторинним, зумовленим різними захворюваннями або функціональними порушеннями. «Куряча сліпота» зустрічається у дорослих та дітей, чоловіки та жінки страждають на неї однаково часто.
Вроджена гемералопія проявляється вже у ранньому дитинстві під впливом генетичних чинників.
Причиною вторинної (симптоматичної) форми розладу зазвичай стають офтальмологічні захворювання, що впливають на стан та функції сітківки:
До групи ризику для розвитку цієї форми патології входять пацієнти віком від 40 років. Саме в цьому віці починається уповільнення всіх процесів в організмі, в тому числі живлення сітківки, що викликає проблеми із зором.
Рідше «куряча сліпота» стає супутнім симптомом неврологічних захворювань.
Але найчастіше вторинний розлад сутінкового зору виникає через порушення надходження або засвоєння в організмі вітаміну A (ретинолу). Саме цей вітамін бере участь у синтезі пігменту родопсину в клітинах сітківки (паличках), необхідного для адаптації зору у темряві. Проблема може бути викликана тривалим нераціональним харчуванням, збоями у роботі печінки та шлунково-кишкового тракту, зниженням функції щитовидної залози, прийомом деяких ліків. Така форма «курячої сліпоти» називається функціональною.
Крім порушення сутінкового зору, ознаками дефіциту вітаміну А можуть бути сухість і лущення шкіри, кровоточивість ясен, ламкість нігтів, випадіння волосся, часті застуди.
Факторами ризику для розвитку курячої сліпоти також є анемія, цукровий діабет, загальне виснаження організму, перенесені інфекційні захворювання, сильний стрес.
Основні прояви «курячої сліпоти»:
При симптомах гемералопії слід звернутися до офтальмолога. Можуть також знадобитися консультації невролога, гастроентеролога, ендокринолога.
Метод лікування залежить від форми та стадії розладу. Вроджена патологія практично не піддається терапії, але можливим є симптоматичне та підтримуюче лікування.
Якщо «куряча сліпота» виникла як супутній симптом, насамперед лікують або коригують основне захворювання.
При дефіциті вітамінів (А, В, РР) зниження зору в темряві має тимчасовий характер і добре піддається терапії. Призначається прийом вітамінних комплексів, корекція раціону, різні препарати на основі вітаміну А.
Для профілактики розвитку гемералопії важливо регулярно проходити профілактичний огляд офтальмолога, а також повноцінно харчуватися. Особливо корисними для здоров’я очей є морква, помідори, курага, вершки, шпинат, печінка тріски та яловича печінка.
Ірина Кадченко
Стало відомо, якими погодними умовами будуть у перший зимовий місяць. Чого чекати.
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…