Що це за патологія і чи можна її позбутися, розповіла лікарка-офтальмолог вищої категорії Олена Парамончик.
Куряча сліпота (гемералопія, нікталопія) – це розлад зору, при якому у пацієнта порушується зорова функція в темряві (темнова адаптація). Це означає, що при хорошому освітленні людина бачить нормально, але коли вона переходить у погано освітлене приміщення, або на вулиці сутеніє, у неї різко погіршується зір. «Куряча сліпота», як правило, вражає відразу обидва ока.
Розлад сутінкового зору може бути первинним (вродженим) або вторинним, зумовленим різними захворюваннями або функціональними порушеннями. «Куряча сліпота» зустрічається у дорослих та дітей, чоловіки та жінки страждають на неї однаково часто.
Вроджена гемералопія проявляється вже у ранньому дитинстві під впливом генетичних чинників.
Причиною вторинної (симптоматичної) форми розладу зазвичай стають офтальмологічні захворювання, що впливають на стан та функції сітківки:
До групи ризику для розвитку цієї форми патології входять пацієнти віком від 40 років. Саме в цьому віці починається уповільнення всіх процесів в організмі, в тому числі живлення сітківки, що викликає проблеми із зором.
Рідше «куряча сліпота» стає супутнім симптомом неврологічних захворювань.
Але найчастіше вторинний розлад сутінкового зору виникає через порушення надходження або засвоєння в організмі вітаміну A (ретинолу). Саме цей вітамін бере участь у синтезі пігменту родопсину в клітинах сітківки (паличках), необхідного для адаптації зору у темряві. Проблема може бути викликана тривалим нераціональним харчуванням, збоями у роботі печінки та шлунково-кишкового тракту, зниженням функції щитовидної залози, прийомом деяких ліків. Така форма «курячої сліпоти» називається функціональною.
Крім порушення сутінкового зору, ознаками дефіциту вітаміну А можуть бути сухість і лущення шкіри, кровоточивість ясен, ламкість нігтів, випадіння волосся, часті застуди.
Факторами ризику для розвитку курячої сліпоти також є анемія, цукровий діабет, загальне виснаження організму, перенесені інфекційні захворювання, сильний стрес.
Основні прояви «курячої сліпоти»:
При симптомах гемералопії слід звернутися до офтальмолога. Можуть також знадобитися консультації невролога, гастроентеролога, ендокринолога.
Метод лікування залежить від форми та стадії розладу. Вроджена патологія практично не піддається терапії, але можливим є симптоматичне та підтримуюче лікування.
Якщо «куряча сліпота» виникла як супутній симптом, насамперед лікують або коригують основне захворювання.
При дефіциті вітамінів (А, В, РР) зниження зору в темряві має тимчасовий характер і добре піддається терапії. Призначається прийом вітамінних комплексів, корекція раціону, різні препарати на основі вітаміну А.
Для профілактики розвитку гемералопії важливо регулярно проходити профілактичний огляд офтальмолога, а також повноцінно харчуватися. Особливо корисними для здоров’я очей є морква, помідори, курага, вершки, шпинат, печінка тріски та яловича печінка.
Ірина Кадченко
5 квітня — день, коли у світі згадують про кілька важливих міжнародних ініціатив. 5 квітня…
Пенсійні системи різних країн різняться. Природно, що й пенсійні виплати у них різні. Україна не…
Тепла погода чи холодна? Чого очікувати українцям у суботу? Синоптики зробили детальний прогноз.
Чи буде магнітна буря в суботу. Експерти поділилися прогнозами. Що варто знати метеозалежним.
Хочете отримати хороший урожай огірків і щоб вони не гірчили? Обов'язково посадіть поруч з ними…
Буженина – одна з популярних страв на Великдень. Приготуйте її по цьому рецепту – м'ясо…