Ми продовжуємо рубрику «Відомі люди на монетах», де знайомимо вас із викарбуваними у металі знаменитими людьми, що увійшли в історію України.
Леонід Глібов народився 1827 року в селі Веселий Поділ на Полтавщині. Початкову освіту здобув домашню, з допомогою матері. 1840-го вступив до Полтавської гімназії, а після неї – до Ніжинського ліцею вищих наук.
У 1847 році світ побачив першу збірку його віршів. Після закінчення ліцею з 1855 року вчителював, з 1861 року став видавцем та редактором нової газети «Чернігівський листок». Це був щотижневик, на сторінках якого часто з’являлися злободенні гострі матеріали з критикою влади, в тому числі судової.
За 2 роки Леоніда Івановича позбавили права вчителювати, він потрапив під поліцейський нагляд. До 1865 жив у Ніжині, а потім знову повернувся до Чернігова.
З 1867 року працював управителем земської друкарні, багато писав, готував до друку збірки своїх байок. Помер у 1893 році, похований у Чернігові.
***
«Та ми це у школі проходили», – скаже хтось із читачів. І, звісно, матиме рацію, але… Я чудово пам’ятаю, що проходили ми творчість цього українського байкаря в шостому класі, 1966 року. Проходили – у повному розумінні слова: пройшли, як повз ліхтарний стовп – і забули. Але ж з роками з’являється глибинне розуміння багатьох речей, що були просто «пройдені». Та не міг я, будучи шестикласником, так само розуміти і відчувати душею сенс, наприклад, байки Глібова «Щука», як зараз, маючи за плечима 25-річний стаж роботи газетярем, не кажучи вже про сумарний життєвий досвід. Працюючи над цим матеріалом, я перечитав «Щуку» і реально жахнувся: з 1858 року, коли її було написано, минуло 165 років, а в наших судах мало що змінилося. А якщо чесно – то нічого.
Зараз, нехай і мінімальна, але все ж таки теплиться надія на якісні зміни в роботі судової системи. Україна прагне до Євросоюзу, а судова реформа – одна з жорстких вимог ЄС. Цікаво, яка доля чекає на Закон «Про судоустрій і статус суддів»? На самому початку там пишеться: «Закон відповідає європейським стандартам»! А далі пояснюється, чому сьогодні суддя-пенсіонер отримує понад 97 тисяч гривень на місяць. Немає такого в Європі, щоб пенсія судді була вдесятеро більшою за пенсію шахтаря. Ще з лютого цього року Верховна Рада має намір розглянути тему зниження суддівських пенсій. Щоб їм легше думалося про «Лисиць» у судах, нижче ми публікуємо «Щуку» чудового українця Леоніда Івановича Глібова.
Валерій Боянжу, Херсон – Одеса
«Щука»
На Щуку хтось бомагу в суд подав,
Що буцім би вона такеє виробляла,
Що у ставку ніхто життя не мав:
Того заїла в смерть, другого обідрала.
Піймали Щуку молодці
Та в шаплиці
Гуртом до суду притаскали,
Хоча чуби й мокренькі стали.
На той раз суддями були
Якіїсь два Осли,
Одна нікчемна Шкапа
Та два стареньких Цапа, –
Усе народ, як бачите, такий
Добрячий та плохий.
За стряпчого, як завсігди годиться,
Була приставлена Лисиця…
А чутка у гаю була така,
Що ніби Щука та частенько,
Як тільки зробиться темненько,
Лисиці й шле – то щупачка,
То сотеньку карасиків живеньких
Або линів гарненьких…
Чи справді так було, чи, може, хто збрехав
(Хто ворогів не мав!), –
А все-таки катюзі,
Як кажуть, буде по заслузі.
Зійшлися судді, стали розбирать:
Коли, і як воно, і що їй присудити?
Як не мудруй, а правди ніде діти.
Кінців не можна поховать…
Не довго думали – рішили –
І Щуку на вербі повісити звеліли.
– Дозвольте і мені, панове, річ держать, –
Тут обізвалася Лисиця. –
Розбійницю таку не так судить годиться:
Щоб більше жаху їй завдать
І щоб усяк боявся так робити, –
У річці вражу Щуку утопити!
– Розумна річ! – всі зачали гукать.
Послухали Лисичку
І Щуку кинули – у річку.
Леонід Глібов, 1858 рік
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…
Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…
На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…
Розмір допомоги сягає 5000 гривень на кожного члена родини.