За інформацією МОЗ, найпотужніші фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань, це:
-
Куріння сигарет і продуктів, що містять нікотин.
-
Індекс маси тіла (ІМТ понад 25, особливо понад 30*).
-
Рівень холестерину загальний та рівень ліпопротеїнів низької та високої щільності (більше 200 мг/дл, більше 100 та менше 60 відповідно).
-
Високий тиск (понад 130/80).
-
Незбалансований раціон – тобто такий, у якому переважають сильно перероблені продукти і замало натуральних.
-
Нестача рухової та тренувальної активності. Дорослим людям необхідно принаймні 150 хвилин на тиждень помірної рухової активності (швидка ходьба, плавання, їзда на велосипеді по відносно рівній місцевості, робота в саду) і хоча б 75 хвилин інтенсивної фізичної активності (танці, пробіжка, веслування) та силові тренування двічі на тиждень.
-
Зловживання алкоголем. Алкоголь шкідливий навіть у невеликій кількості, а зловживання – це споживання більше одного келиха відповідного для напою розміру (наприклад, 330 мл для пива міцністю 5%) на день.
ВАЖЛИВО! Якщо у вас є хоча б один із цих факторів ризику, то можна зробити принаймні дві речі: скласти план зміни свого способу життя і проконсультуватися з лікарем.
Є ще інші фактори ризику розвитку серцево-судинних хвороб, що не належать до категорії способу життя:
▪️ самотність (людина живе одна і практично ні з ким не спілкується);
▪ рання менопауза (до 40 років);
▪️ посттравматичний стресовий розлад (ПТСР);
▪️ робота за змінами.
* Щоб виміряти індекс маси тіла, потрібно визначити свою вагу і розділити його на зріст у метрах, зведений у квадрат. Наприклад, ваша вага – 77 кілограмів, а зріст – 170 сантиметрів. Отже, індекс маси тіла в цьому випадку дорівнює: 77: (1,70 × 1,70) ≈ 26,64. ІМТ понад 25, отже, вага надмірна.