Субота, 9 Грудня, 2023
ГоловнаРізнеДень метеоролога України: як нам "роблять" погоду і чого ми не знаємо...

День метеоролога України: як нам “роблять” погоду і чого ми не знаємо про прогнози

Этот материал также доступен на русском языке
Мабуть, прогнози синоптиків найбільше читають з усіх новин. При цьому ми постійно лаємо їх, звинувачуючи у некомпетентності.

Але якщо розібратися, ми самі не завжди правильно розуміємо метеорологічні терміни, отримуючи спотворене уявлення про погоду. До речі, всі терміни, які використовують синоптики, є міжнародними і узгоджені з Всесвітньою метеорологічною організацією.

Який час доби мають на увазі синоптики?

Синоптичний поділ діб не зовсім схожий на те, до якого звикли ми. Перша половина дня у синоптиків триває з 9 до 13 години, а друга – з 13 до 17 години. Вечір починається о 17 годині і закінчується о 21 годині. Після цього у синоптиків починається ніч, яка триває до п’ятої години ранку. Такий поділ доби використовують синоптики в усьому світі. Тому, якщо ви прочитали у прогнозі, що якесь погодне явище очікується «вранці та в першій половині дня», це означає, що його слід чекати з 5 до 13 години.

Що означає «переважно без опадів»?

Кількість опадів на метеорологічних станціях прийнято вимірювати двічі на добу.

І якщо у прогнозі погоди зазначено «переважно без опадів», то це означає, що опади в принципі можливі, але протягом 12 годин їх може випасти у вигляді дощу не більше 0,2 міліметра, а у вигляді снігу – не більше 0,1 міліметра.

Також різночитання викликають терміни «переважно ясно» і «мінлива хмарність» – багато хто вважає, що це одне й те саме.

Однак вираз «переважно ясно» означає, що хмари займають не більше однієї восьмої частини видимого неба. А «мінливою» хмарність можна назвати лише тоді, коли одна частина дня сонячна, а друга – хмарна, або якщо хмари постійно набігають на світило.

Якщо синоптики прогнозують «хмарно з проясненнями», можете бути впевнені, що весь день буде хмарним, з рідкісними промінчиками сонця. А термін «хмарно» говорить про те, що хмари займуть майже все небо і сонячних променів чекати не слід.

Чому дощ йде тільки в одній частині міста?

Така ситуація дуже часто виникає влітку або навесні: навіть в межах одного населеного пункту погода може бути зовсім різною. Наприклад, дощі, що йдуть смугами, – в одній частині міста була злива, а в іншій з неба не впало жодної краплі.

Це відбувається за певних умов, коли дощова пляма або просто дощова хмара має дуже маленький розмір. У такому разі «вирахувати», в якій частині міста пройде дощ, просто неможливо. Така сама історія і з температурою – у різних частинах населеного пункту вона може відрізнятися на кілька градусів.

Яким буває вітер?

У прогнозах погоди прийнято повідомляти швидкість та напрямок вітру. Напрямок вказують у чвертях горизонту, наприклад, північно-східний або південний вітер. Що стосується швидкості, то зазвичай називають її максимум при поривчастому вітрі й середнє значення, якщо пориви не очікуються.

Якщо синоптики прогнозують вітер мінливих напрямків, це означає, що вітер часто змінюватиме напрямок протягом дня. До речі, за спостереженнями, такий вітер найчастіше буває слабким, тобто приблизно п’ять метрів за секунду. 

Нагадаємо, ми публікували прогноз погодних умов на листопад 2023 року.

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні