A young caucasian beautiful upset blonde woman puts her head on the table and looks at the antidepressants. Despair, apathy, depression, frustration, exhaustion, thoughts of suicide, mental disorder
Якщо сильно болить зуб, вже немає бажання «перечекати, що само мине», і ми йдемо до стоматолога. Прийом антибіотика за призначенням лікаря після видалення зуба також не викликає заперечень. Та коли йдеться про психічне здоров’я й антидепресанти (теж хвороби та ліки) – починаються складнощі. Хтось вперто не хоче йти до лікаря, хтось чинить опір ідеї «пити препарати, що діють на мозок». Тож розбираймося, хто і коли може призначити антидепресанти, чому інколи без них не впоратися, і чому їх пити не страшно.
Нині подекуди звучить теза, мовляв, «всі травмовані, в усіх психіка не в порядку, так і живемо». Вона прийшла на зміну старій тезі: «депресії немає, натомість є лінь». Обидва ці твердження є хибними.
Психічний розлад – це не власний вибір і не лінь, але й не відсутність щастя або неминучий наслідок дії стресорів або переживання втрати. Психічні розлади бувають і на тлі безпечного та забезпеченого життя, а можуть статися й після тривалих поневірянь.
Будь-який психічний розлад – це захворювання, яке має свої діагностичні критерії. Лікування психічних розладів так само ґрунтується на протоколах, як і лікування внутрішніх або інфекційних хвороб.
Наявність здорового сну, збалансований раціон та ідеальні аналізи самі собою не є запорукою психічного здоров’я, адже це не єдині чинники, які його визначають. Навіть більше – психічно здорова людина має ресурс на здоровий спосіб життя, а людина в стані розладу – ні. Тож немає прямого причинно-наслідкового зв’язку між здоровим способом життя і відсутністю психічних розладів.
Зараз ми не говоримо про психотерапію як універсальну складову здоров’я, бо вона потрібна тільки тим людям, які мають на неї власний запит і готові до змін і відповідальності за своє життя, ще й мають гроші та кваліфікованого терапевта.
Депресивний або тривожний розлад можуть з часом минути самостійно, та є низка «але». Поки триває психічний розлад, людині буває важко, навіть неможливо, виконувати буденні обов’язки, вести здоровий спосіб життя, і це погіршує ситуацію і зменшує шанси на одужання. Більше того, людина може вдаватися до шкідливих способів «допомоги» собі, як-от вживання алкоголю або наркотичних речовин.
Зрештою, без лікування психічний розлад може завершитися не видужанням, а самогубством. Це надто великі ризики, тому краще одразу йти до лікаря, коли відчуваєте, що «стали самі на себе несхожі».
Антидепресанти – це загальна назва для кількох груп препаратів, які призначають передусім у разі депресивного розладу та його різновидів (як-от передменструальне дисфоричне порушення). Втім, не всі психічні розлади потребують прийому антидепресантів, і не лише депресію можна ними лікувати.
Антидепресанти впливають на те, як наші нейрони спілкуються один з одним – зокрема, коли йдеться про настрій. Ці ліки не роблять людей «щасливими» – вони допомагають функціонувати, знайти сили на психотерапію або «просто» робити буденні справи. Слово «просто» в лапках, бо у разі психічних розладів буденні справи – це дуже складно.
Досить часто потрібний препарат і його дозу лікар добирає у кілька підходів – це нормальна практика, передбачена медичними протоколами лікування. Є ліки так званих першої, другої, третьої ліній терапії – якщо не подіяли ліки першої лінії (найпоширеніші і найуніверсальніші), то пробують далі, поки не доберуть потрібну схему лікування.
Прийом деяких антидепресантів може мати такі побічні ефекти, як втрата лібідо, зміни в режимі сну і набір ваги (не все водночас). Деякі побічні ефекти минають у процесі звикання до препарату, деякі минають після припинення курсу лікування, а інколи лікар призначає інший препарат. Багато хто може й не відчувати жодних побічних ефектів.
Антидепресанти призначає психіатр – саме лікар, а не психолог. Підставою для призначення є діагноз та анамнез (історія хвороби). Після призначення схеми лікування йде період тісної взаємодії пацієнта і психіатра, адже потрібно простежити, чи є потрібний і побічні ефекти, добрати належну дозу препарату, чи потрібне нове призначення. Коли є робоча схема лікування і медикаменти, які допомагають конкретній людині, справа – за часом.
Не слід боятися психіатрів та антидепресантів – вони покликані полегшити життя.
За інформацією прес-служби Міністерства охорони здоров’я
На які тільки хитрощі не йдуть овочівники, щоб зібрати ранній та рекордний урожай. Сьогодні розповідаємо…
4 квітня очікується погода без опадів, у південних областях - місцями дощі.
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Цього дня прийнято звертатися з молитвою до Діви Марії та просити захисту та заступництва у…
2025 року українські пенсіонери зможуть отримати нову фінансову допомогу, яку здійснить Міністерство соціальної політики разом…
Якість прання залежить від забрудненості білизни, і від прального засобу. Скільки порошку треба, щоб ваша…