Ми продовжуємо рубрику «Відомі люди на монетах», де знайомимо вас із відкарбованими у металі знаменитими людьми, які увійшли в історію України.
Народився Олексій Кирилович Алчевський у Сумах у 1835 році. До тридцяти трьох років став одним із засновників першого в імперії приватного акціонерного банку – «Харківський торговельний банк». 1871-го стає одним із засновників Харківського земельного банку, і наступні 30 років був головою його правління.
Наступний етап: банківський бізнес сприяв становленню Олексія Алчевського як великого землевласника. І далі на цих землях почали виростати створювані ним гірничо-промислові та металургійні підприємства. Так, на сході України з’явилося одне з перших фінансово-промислових об’єднань. До нього входили шахти та копальні, металургійні підприємства та транспортні підприємства, банки.
Показово, що заводи Алчевського (включаючи, до речі, Маріупольські металургійні), були єдиними в Україні підприємствами металургії, які виросли на інвестиціях вітчизняних, а не закордонних компаній. Саме в ті роки виник майбутній Алчевськ*, спочатку як робоче селище металургійного заводу Донецько-Юр’євського металургійного товариства, заснованого Олексієм Алчевським.
Що стосується громадської діяльності Алчевського, то найближча людина – його дружина – називала його фанатичним українцем. У Харкові він очолював гурток української інтелігенції, у Сумах для земляків збудував власним коштом багато бібліотек, лікарень, недільних шкіл, церков. Офіційно тоді в росії було заборонено ставити пам’ятники Тарасу Шевченку, але Алчевський зміг це зробити як приватна особа. Він замовив пам’ятник Кобзарю з білого мармуру та встановив його на території садиби зятя.
А тим часом на початку ХХ століття в Росії розпочався кризовий спад економіки. Намагаючись уникнути краху, Алчевський просив допомоги у міністерства фінансів – йому відмовили. І у травні 1901 року Олексій Алчевський кинувся під потяг… Це за офіційною версією. Існує і неофіційна: його поховали на цвинтарі, а не за цвинтарною огорожею, де за найсуворішими правилами належало ховати самогубців. Йому допомогли піти з життя? Дуже показово, що після загибелі Алчевського мінфін «раптом» погодився підтримати його банки. Щоправда, після того, як підприємства Алчевського прибрали до рук московські багатії Рябушинські. Що ж, типово московські методи: вбити і прийти на готове.
Валерій Боянжу, Херсон – Одеса
*За свою історію Алчевськ кілька разів змінювало назву. Він був і Юріївкою, і Ворошиловським, і Комунарським. У 1991 році після проголошення Незалежності України він отримав назву, що найбільше відповідає історичній справедливості – Алчевськ. На честь його фактичного фундатора Олексія Алчевського.
Деякі українці мають право на додаткові доплати до пенсії за понаднормовий стаж. Хто та на…
Частина українців можуть зареєструватися на отримання нової грошової допомоги від благодійної організації. Потрібно заповнити онлайн-анкету.
Частину паперових пенсійних посвідчень можуть визнати недійсними. Хто не зможе скористатися пенсійним та з чим…
Частина українців можуть отримати безкоштовні продуктові набори від міжнародної організації. Як це зробити.
Деякі пенсіонери можуть отримувати. На які доплати до пенсій можна розраховувати та як їх оформити.
22 травня в Україні відзначають Міжнародний день біологічного різноманіття і День Шерлока Холмса . Вшановують…