Петро Іванович Прокопович народився у липні 1775 року у селі Митченки на Чернігівщині у сім’ї священика. Закінчивши Києво-Могилянську академію, до 1798 року служив у кавалерії. І вирішив бджільництвом зайнятися. За 10 років у нього на пасіці було вже 580 вуликів.
Але діяльність Петра Івановича не звелася до добування меду: він умів думати. Він вивчав психологію бджолосімей, і в 1814 році створив перший у світі розбірний рамковий вулик. Вперше рамка стала окремою частиною бджолиного житла, з’явилася можливість оглянути бджолосім’ю, впливати на її розвиток. І збирати мед, не дратуючи бджіл димом.
Петро Іванович об’єктивно оцінив революційність своєї раціоналізаторської пропозиції й вирішив її максимально оприлюднити. Він створив тоді єдину в Європі школу пасічників – просто у своєму рідному селі. Школа пережила свого засновника, за 53 роки існування з неї вийшло понад 700 кваліфікованих пасічників.
У 1839 році пасіка Прокоповича налічувала вже майже три тисячі бджолосімей, а з роками вона стала найбільшою у світі – десять тисяч бджолосімей. Прокопович став постачальником двору його імператорської величності – після того, як його пасіку відвідав Микола Перший.
А 1843 року в школі пасічників гостював Тарас Шевченко. За час перебування він зробив нариси картини «На пасіці», зобразивши одного з майстрів з дочками. Згадував Кобзар Прокоповича і в повісті «Близнюки». А ось цар-батюшка від українського меду хоч і облизувався, але коли Прокопович попросив «найвищого дозволу» відкрити друкарню, щоб видати власну книжку «Нотатки про бджіл», відмовив йому.
Однак за своє життя Петро Прокопович (він помер 1850 року там же, де й народився – на Чернігівщині) надрукував понад 60 тематичних статей у газетах і журналах. Багато його практичних висновків є актуальними і сьогодні. Ім’я цього професіонала з великої літери сьогодні гордо носить Український інститут бджільництва.
Валерій Боянжу, Херсон — Одеса
Деякі паспорти можуть втратити чинність – і ви залишитися без документа. Що саме стати причиною…
Частина отримувачів соцдопомоги може опинитися без виплат – і причина в новій процедурі, яку запровадили…
Цей виняток у пенсійному законодавстві стосується не всіх, але якщо ви підпадаєте під категорію –…
Здається, що в тіні росте лише трава? Насправді є десятки культур, які чудово почуваються без…
Ці кабачкові рулетики зникнуть зі столу швидше, ніж ви встигните подати до них соус. Неймовірний…
Хто має оплачувати повірку газових лічильників та коли це потрібно робити. Усі нюанси процедури.