Неділя, 11 Червня, 2023
ГоловнаПенсійна справаДеяким українцям встановлено додаткову пенсію: хто може розраховувати на виплати

Деяким українцям встановлено додаткову пенсію: хто може розраховувати на виплати

Этот материал также доступен на русском языке
Частина українців можуть вийти на пенсію раніше за досягнення пенсійного віку і при цьому отримувати додаткові виплати від держави.

Детальніше про це розповіли у Пенсійному фонді України.

Достроковий вихід на пенсію та додаткові виплати належать українцям, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Так, пенсії за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, призначаються із зменшенням пенсійного віку на 1-13 років.

Тривалість страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком, зменшується на кількість років зменшення пенсійного віку (у результаті страховий стаж не може бути меншим за 15 років):

  • учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вік виходу на пенсію зменшується:

на 5, 8 або 10 років залежно від часу та тривалості роботи в зоні відчуження.

За наявності стажу на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад та показників (у чоловіків – 10 років і більше, у жінок – 7 років 6 місяців і більше) пенсійний вік додатково зменшується на 3 роки.

За наявності стажу роботи зі шкідливими та важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад та показників (у чоловіків – 12 років 6 місяців і старше, у жінок – 10 років та старше) пенсійний вік додатково зменшується на 1 рік.

  • потерпілим від Чорнобильської катастрофи вік виходу на пенсію зменшується:

від 1 до 10 років, залежно від зони радіологічного забруднення, де проживала/працювала особа та тривалість проживання/роботи;

За наявності стажу на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад та показників (у чоловіків – 10 років і більше, у жінок – 7 років 6 місяців і більше) пенсійний вік додатково зменшується на 2 роки.

За наявності стажу роботи зі шкідливими та важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад та показників (у чоловіків – 12 років 6 місяців і старше, у жінок – 10 років та старше) пенсійний вік додатково зменшується на 1 рік.

Розмір пенсії за віком обчислюється за загальними правилами відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та залежить від тривалості страхового стажу особи та величини її заробітної плати.

Особам з інвалідністю, яким встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, пенсії по інвалідності призначаються у розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітку за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках або із заробітної плати, визначеної з п’ятиразового розміру мінімальної (обчисленою за формулою).

З 01.03.2023 мінімальні розміри пенсій за інвалідністю не можуть бути нижчими:

для І групи – 8187,48 грн,

ІІ групи – 6549,98 грн,

ІІІ групи та дітей з інвалідністю – 5048,95 грн.

До державних пенсій за віком або інвалідністю встановлюється додаткова пенсія, розмір якої залежить від належності особи до відповідної категорії постраждалих:

  • особам, що належать до категорії 1:
  • з-поміж учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:

особам з інвалідністю І групи – 474,5 гривні;

особам з інвалідністю ІІ групи – 379,6 гривні;

особам з інвалідністю ІІІ групи – 284,7 гривні;

– для інших осіб з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:

особам з інвалідністю І групи – 341,64 гривні;

особам з інвалідністю ІІ групи – 227,76 гривні;

особам з інвалідністю ІІІ групи – 170,82 гривні;

  • особам, що належать до категорій 2 – 4:

особам, які належать до категорії 2 – 170,82 гривні;

особам, які належать до категорії 3 – 113,88 гривні;

особам, які належать до категорії 4 – 56,94 гривні;

дітям з інвалідністю, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи променевою хворобою – 170,82 гривні.

Для осіб з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01.03.2023 розмір мінімальної пенсійної виплати (незалежно від закону, згідно з яким призначено пенсію) не може бути нижчим:

для осіб з інвалідністю І групи – 13376,21 гривень,

для осіб з інвалідністю ІІ групи – 10700,97 гривень,

для осіб з інвалідністю ІІІ групи – 8025,73 грн.

У разі смерті годувальника, який належав до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, непрацездатним членам сім’ї призначається пенсія через втрату годувальника.

Якщо годувальник був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, розмір пенсії у зв’язку із втратою годувальника може обчислюватися із заробітку, отриманого годувальником за роботу в зоні відчуження у 1986–1990 роках, або із заробітної плати,граничної із п’ятикратного розміру заробітної плати (обчисленої за формулою).

Нагадаємо, раніше ми розповідали, як можна збільшити пенсію на пенсію 50%.

Нове на сайті