Ось вам переконлива мова цифр – із сайту НБУ. Діаметр «одинички» – 18,9 мм, діаметр «двійки» – 20,2 мм. За товщиною – 1,7 і 1,8 мм або за вагою (там 3 г, там – 4 г) намагатися їх відрізнити – погана справа. Візуально Володимира Великого та Ярослава Мудрого теж не надто розрізниш.
Про те, що від такої схожості ніякої користі, крім шкоди, я вкотре згадав, будучи посланим своєю дружиною. Ні-ні, ніякої сімейної драми, вона лише послала мене на «Привоз» по картоплю. Неподалік за покупку розраховувалася бабуся – божа кульбаба. Вона забула вдома окуляри і, тримаючи в долоні жменю блискучих монет, підсліпувато вдивлялася в них.
Дотримуючись правил пристойності (газета все ж таки), я лише вибірково процитую оціночні судження літньої одеситки на адресу «винахідників» подібних монет. Це «малахольні» і «дебіли». Слід розуміти, що у долоні бабусі лежали ще й п’ятірки з десятками (їх НБУ ввів в обіг у грудні 2019-го і влітку 2020-го відповідно). Обидві – близнюки-брати, діаметром їх тільки з мікрометром і відрізниш.
Коротше кажучи, впевнений, що серед тих громадян, хто читає ці рядки, навряд чи знайдеться хтось не згодний з припущенням, що ідея викарбувати такі схожі монети народилася не в тих півкулях, що в черепній коробці, а в тих, які дещо нижче.
Для об’єктивності скажемо, що не все так погано. На прес-конференції 7 липня 2021 року заступник голови НБУ Олексій Шабан, повідомляє «Громадське», заявив: «Ми почули скарги українців на якість оборотних монет 1 і 2 гривні насамперед. І… працюємо над тим, щоб змінити дизайн і зробити ці монети зручними для використання, насамперед людям з вадами зору, людям похилого віку».
Що ж, винну голову меч не січе. Нині НБУ, зрозуміло, не до того. Побажаємо йому у цей тяжкий час міцно тримати курс нашої національної валюти, а вже після Перемоги перейматися й вищевикладеною проблемою. Тим більше, що її вирішення лежить на поверхні, Америку відкривати не треба буде.
***
Наша країна на такі «граблі» наступила не першою. У США хтось здогадався пустити в обіг однодоларову монету, що за розмірами збіглася з «квотером» (це чверть долара). І вуличним телефонам-автоматам почали з недогляду згодовувати долари замість 25 центів.
Негайно піднявся шум і гам, на який тамтешня влада відреагувала, як і належиться, оперативно і однозначно: «непродумані» монети в один долар були відправлені на переплавку.
В побуті там залишилися великих розмірів 1-доларові монети, але і вони виявилися «невдачливими». Рідкісний обиватель, який по-старому ще користується «налом», тобто «живими» грошима, традиційно віддає перевагу однодоларовій банкноті: тягати у портмоне вантаж мідно-нікелевих доларів якось «не камільфо».
Отже, ці монети стали складувати в банках Федеральної резервної системи. Кілька років тому, пам’ятається, в Інтернеті повідомлялося, що накопичилося їх більш ніж на мільярд. Прикинули, що якщо викласти їх кружечко до кружечка (діаметр 26,5 мм), то вони розтягнуться на 2200 км.
Коротше, проблема у Штатах – ніде вже зберігати ці долари! Що тут порадиш… У роки моєї студентської молодості (це Одеса піввікової давності) був популярним такий анекдот. Коли старому мудрому одеситу сказали, що негри в Америці недоїдають, він тут же запропонував: те, що вони не доїдають, нехай надішлють нам, ми доїмо.
Так може і не потрібні їм металеві долари нехай нам надішлють – ми «стопудово» знайдемо, куди їх прилаштувати.
Валерій Боянжу, Херсон — Одеса
Перша весняна зелень, перші ніжні овочі і, звичайно, салат з редиски - це прикмети квітня.…
В Україні працює система безоплатної правової допомоги. Вона допомагає людям вирішувати юридичні питання, зокрема в…
З січня 2025 року змінено правила встановлення інвалідності та призначення пенсій за інвалідністю. Відповідні зміни…
Хочете отримати хороший урожай полуниці? Не забудьте вчасно внести правильне підживлення. Розповідаємо про найефективніше.
Великдень не за горами, тож варто запастися рецептами святкових страв. Обов'язково спробуйте приготувати цю сирну…
Комунальники попередили про те, що не приймуть показання лічильників у частини українців. Хто опинився в…