Середа, 22 Березня, 2023
ГоловнаПенсійна справаУ Франції підвищили пенсійний вік: розпочалися багатотисячні протести. Що чекає на українців?

У Франції підвищили пенсійний вік: розпочалися багатотисячні протести. Що чекає на українців?

Этот материал также доступен на русском языке
В уряді Франції без голосування у парламенті підвищили пенсійний вік із 62 до 64 років. Французи не згодні з таким нововведенням, розпочалися масові протести проти пенсійної реформи.

Прем’єр-міністр Франції Елізабет Борн у четвер, 16 березня, оголосила про те, що запропонований урядом законопроект про зміни у пенсійній системі ухвалено в обхід голосування в парламенті.

У зв’язку з цим лідери кількох партій планують винести на голосування питання довіри уряду.

У Парижі розпочалися масові акції протесту проти пенсійної реформи.

Які зміни пенсійної реформи очікують на французів?

Насамперед йдеться про підвищення пенсійного віку, яке востаннє відбулося у 2010-му — з 60 до 62 років. Тепер його хочуть поступово підвищувати з 62 до 64 років, додаючи кожного року по три місяці. Реформу планують завершити до 2030 року. За словами прем’єр-міністерки Франції Елізабет Борн, мета реформи — забезпечити збалансовану пенсійну систему. За прогнозами французького уряду нестача коштів у пенсійному фонді до того часу може становити 20 млрд євро.

Окрім підвищення пенсійного віку, також передбачається збільшення стажу, необхідного для призначення повної пенсії. З 2027 року будуть вимагати 43 роки стажу. Водночас мінімальну пенсію обіцяють підвищити до 1200 євро на місяць.

Цю реформу планували розпочати ще у 2020 році. І тоді взагалі йшлося про підвищення пенсійного віку до 67 років. Через це напередодні, у грудні 2019 року, на акції протесту вийшло понад 800 тисяч французів. Врешті-решт реформу відклали через пандемію коронавірусу.

Плани уряду підвищити пенсійний вік цього разу також викликали різку критику, зокрема, з боку місцевих профспілок. Саме вони сприяють протестним настроям. Це супроводжується порушенням роботи транспортної системи й навчальних закладів по всій країні. До страйку приєдналися й постачальники електроенергії, які зменшили її виробництво, а також працівники деяких телеканалів і радіостанцій. В окремі дні на вуличні акції виходить понад мільйон протестувальників.

Скільки отримують французькі пенсіонери

Як і в більшості країн Європи, французька пенсія складається мінімум з двох частин — базової солідарної й додаткової накопичувальної. Окрім цього, існують приватні пенсійні фонди, а також так звані корпоративні пенсії, які можуть виплачуватися підприємствами.

Зараз повна базова пенсія нараховується за наявності 41,5 року стажу. Якщо стажу менше, то пенсію урізають на 1,25 % за кожний квартал, якого не вистачає. Але при досягненні 67 років пенсію починають виплачувати в повному обсязі незалежно від кількості стажу. До речі, середня тривалість життя у Франції становить 82 роки. В Україні — на 10 років менше.

Державна пенсія у Франції в середньому становить 50 % від зарплати. Але якщо додати ще накопичувальну частину або додаткові пенсійні виплати з інших джерел, то можна отримувати пенсію в середньому до 80 % від зарплати. У деяких випадках французькі пенсіонери мають дохід навіть більший, ніж ті, хто працює. Загалом розмір середньої пенсії за підсумками 2022 року становить орієнтовно 1500 євро. Мінімальна пенсійна виплата — 800 євро.

До речі, для чиновників у Франції також існують спеціальні пенсії, їхній розмір становить 75 % від зарплати. Наприклад, колишній президент країни Франсуа Олланд нещодавно розповів, що отримує щомісячну пенсію в розмірі 12 тисяч євро. Безпосередньо президентська пенсія становить 4 тисячі євро, ще 4 тисячі він отримує за роботу в рахунковій палаті й  приблизно стільки ж становить пенсія за роботу в парламенті. Втім, і там подумують над тим, щоб пенсійну систему зробити для всіх єдину. Нагадаємо, що в Україні спеціальні пенсії для більшості чиновників скасували ще у 2016 році. Однак до остаточної уніфікації пенсійного законодавства в нас ще не дійшло.

Чи підвищуватимуть знову пенсійний вік в Україні?

Нагадаємо, що пенсійний вік в Україні на сьогодні як для жінок, так і для чоловіків однаковий — 60 років. Жінкам пенсійний вік поступово підвищували протягом 2011–2021 років. Але наразі не кожен українець може піти на пенсію за віком навіть в 60 років. Щоб оформити пенсію вчасно, необхідно мати достатню кількість стажу. До 2012 року пенсія призначалася за наявності 5 років страхового стажу. Потім необхідну кількість стажу підвищили до 15 років.

Після чергової реформи у 2018 році розпочався новий перехідний період. Тоді для призначення пенсії стали вимагати 25 років стажу, і з кожним роком ця вимога зростає. Щоб оформити пенсію за віком у 2023 році, необхідно мати не менше 30 років загального стажу. Це стосується і жінок, і чоловіків. За відсутності такого стажу пенсію призначать у 63 або навіть в 65 років, залежно від наявного стажу на дату досягнення відповідного віку. Наступного року для призначення пенсії вимагатимуть 31 рік стажу, у 2025 році — 32. Перехідний період закінчиться у 2028 році, коли всім для призначення пенсії за віком необхідно буде мати 35 років стажу. Такі вимоги щодо стажу можна назвати прихованим підвищенням пенсійного віку, адже через це вихід на пенсію для багатьох людей відтермінували ще на кілька років.

Також у 2021 році у Верховній Раді був зареєстрований законопроєкт № 5566, який передбачає підвищення пенсійного віку в Україні ще на один рік — з 60 до 61 року.

Пропонувалося щороку в період з 2023 до 2035 року підвищувати його на 1 місяць. Однак до остаточного розгляду цього проєкту так і не дійшли, тому поки що пенсійний вік не підвищуватимуть.

Автор: Сергій Коробкін, фото: AFP Photo

Джерело: social

Нове на сайті