Субота, 10 Червня, 2023
ГоловнаДомашній адвокатДорослі діти: як вони мають допомагати батькам

Дорослі діти: як вони мають допомагати батькам

Этот материал также доступен на русском языке
У кожної працездатної людини є моральний обов’язок піклуватися і допомагати літнім батькам. Це обумовлено законом.

Дослівно у статті 202 Сімейного кодексу України сказано, що повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги. А статтею 203 цього ж Кодексу передбачено, що дочка, син, крім сплати аліментів, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю. Що робити, якщо діти не допомагають?

Аліменти і додаткові виплати на утримання

Статтею 16 Цивільного Кодексу України визначено, що особа має право звернутися до суду по захист свого особистого немайнового права або майнового права та інтересу. Отже, якщо допомоги від дітей немає, можете звернутися до суду за місцем проживання і подати позовну заяву про стягнення аліментів на утримання непрацездатної матері (батька). У заяві вкажіть, що хочете стягувати з сина (або доньки) на вашу користь аліменти з усіх видів його (її) доходу щомісяця до смерті. При цьому можна долучити свідків (але це необов’язково), які зможуть підтвердити, що ви потребуєте допомоги.

Ви також маєте право подати позовну заяву (без вимоги аліментів), в якій вказати, що:

  •  пенсія не забезпечує необхідного мінімуму проживання, оскільки ви хворієте на певні хвороби (назвати);
  •  ви потребує постійного нагляду лікарів, дієтичного харчування, медикаментозного лікування;
  •  ваше матеріальне становище вкрай скрутне.

Майте на увазі, що під час розгляду справи у суді буде враховано отримання вами пенсії, державних пільг, субсидій, наявність майна, що може приносити дохід, тощо.

Ухилитися від своїх обов’язків не вдасться

При поданні позовної заяви надайте довідки щодо ваших пільг, копію пенсійного посвідчення і довідку управління Пенсійного фонду України щодо доходів. У заяві можете зазначити, що перебуваєте у скрутному матеріальному становищі й просите суд вирішити питання оплати судового збору.

Згідно зі статтею 205 Сімейного Кодексу України, суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі та (або) у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін. При визначенні розміру аліментів та додаткових витрат суд бере до уваги можливість одержання утримання від інших дітей, до яких не пред’явлено позову про стягнення аліментів, дружини, чоловіка та своїх батьків.

Таким чином, обов’язок повнолітніх дітей виникає за умови непрацездатності батьків та наявності у них потреби в матеріальній допомозі і не залежить від майнового стану повнолітніх доньки (сина). Якщо дорослі діти не мають стабільного доходу або отримують його невеликим, або не працюють, це не є підставою для звільнення від обов’язку утримувати матір, батька.

Де допоможуть?

Позовну заяву можна подати самостійно, а можна звернутися до центрів безоплатної правової допомоги за місцем вашого проживання.

Вікторія Гусакова, позаштатний юрист

Нове на сайті