І починаємо її з Кінбурнської коси – найкрасивішого заповідника і стародавнього місця, яке зараз в окупації.
Природа: край рожевих пеліканів і диких орхідей
Кінбурнська коса – частина Чорноморського біосферного заповідника. Це півострів, частина якого розташована в Миколаївській області, а частина — в Херсонській, між Дніпро-Бузьким лиманом і Чорним морем. 1992 року на Кінбурнському півострові було створено регіональний ландшафтний парк «Кінбурнська коса», а 2009 року – національний природний парк «Білобережжя Святослава». Кінбурнська коса відома також і своїми озерами з лікувальними грязями, ефект від яких нічим не гірший за купання у знаменитому Мертвому морі.
Крім того, Кінбурнський півострів – місце, через яке мігрують понад 300 видів птахів, і найкрасивішими є рожеві пелікани. А поряд із селом Покровка до війни знаходилося одне з найбільших у Європі місць цвітіння диких орхідей.
Однак через російську військову агресію постраждали флора і фауна цього неймовірно гарного місця. Рух колісної та гусеничної техніки, а також пожежі, що вирували тут з травня 2022 року, завдали непоправної шкоди національному скарбу.
Історія: тут була козацька вольниця
Кінбурнська коса – не лише найкрасивіший заповідник, а й місце з багатою історією. Через неї свого часу пролягав «шлях із варяг у греки». З XV століття Кінбурнський півострів належав Кримському ханству, і на косі, якраз навпроти нинішнього Очакова, було збудовано Кінбурнську фортецю. Потім це місце стало козацькою вольницею, де козаки заготовляли сіль, полювали і рибалили.
Пізніше фортецю було розібрано, а з її уламків насипано штучний Батарейний острів (зараз Травневий).
Що зараз там відбувається?
Російські війська окупували Кінбурнську косу в перший місяць вторгнення. Після визволення Миколаївської області Кінбурнська коса залишилася єдиною окупованою росіянами частиною Миколаївщини. Справа в тому, що сушею на косу можна доїхати тільки через Херсонщину. Ту її частину, яка ще зайнята росією.
Як розповіла керівниця Об’єднаного координаційного прес-центру Сил оборони «Південь» Наталія Гуменюк, Кінбурнський півострів перебуває у «сірій» зоні, тобто повного контролю над цією територією поки що не мають ані ЗСУ, ані російські війська. Однак армія окупантів має сполучення з Кінбурнською косою по суші, завдяки чому вони можуть завозити на півострів особовий склад і техніку.
Звільнення Кінбурнської коси дозволить відновити контроль над значною ділянкою морської акваторії Чорного моря.
Територія доісторичної країни
Довжина Кінбурнської коси приблизно 40 кілометрів, ширина – майже десять. Татари називали це місце Кил-Бурун, і назва походить від тюркських слів «кил» – волосина і «бурун» – мис. На півдні України Кінбурнською косою також називають увесь Кінбурнський півострів. Однією з головних визначних пам’яток Кінбурнської коси є Волижин ліс – залишок давньої країни Гілеї, яка існувала на території нинішнього Кінбурнського півострова.
Наша довідка. На півострові розташовані села Геройське, Василівка, Покровка та Покровське. За довоєнними даними, тут мешкали 843 особи.