«Моєму правнуку зараз п’ять із половиною років, і півроку тому ми зіткнулися з проблемою денного нетримання сечі (до цього все було нормально). Обстежили дитину в урології та нефрології, зробили МРТ головного мозку, МРТ хребта – патологій не виявлено. Щоправда, УЗД сечового міхура зробити не вдалося, оскільки він не наповнюється повністю через нетримання. Висновок лікарів: «Нейрогенна дисфункція сечового міхура». Але ж проблему не вирішено. Допоможіть порадою: що робити.
Т. Шпиндицька, м. Одеса»
На запитання читачки відповідає лікар-уролог вищої категорії Іван Крижановський:
– До 5 років нетримання сечі у дітей є варіантом фізіологічної норми і не вважається відхиленням, але якщо проблема зберігається або виникає після досягнення цього віку, фахівці зазвичай говорять про так званий вторинний енурез. В основному симптоми цього виду енурезу з’являються після кількох сухих місяців або навіть років. Захворювання здатне виникати внаслідок різних вроджених та набутих захворювань і проявлятися як вночі (частіше), так і вдень, незалежно від сну.
Денне нетримання сечі часто є ознакою нейрогенної дисфункції сечового міхура (поняття, що поєднує велику групу порушень процесу виведення сечі, пов’язаних з різними ураженнями нервової системи).
Хлопчики страждають від нетримання частіше за дівчаток. В особливій групі ризику – легкозбудливі сприйнятливі діти з підвищеною емоційністю або синдромом гіперактивності.
Причинами нетримання сечі у дітей можуть бути
Щоб виявити причини нетримання сечі у вашого правнука, проаналізувати психосоматичні фактори, визначити форму патології і, нарешті, призначити правильне лікування, необхідним є комплексний підхід за участю кількох фахівців.
Спочатку необхідно пройти обстеження у дитячого уролога, щоб унеможливити соматичну патологію, – і як я розумію, це ви вже зробили.
Якщо патологій не виявлено, а проблема зберігається, я б порадив звернутися до дитячого невролога та психіатра.
Лікарі спільно виявлять першопричину і призначать лікування. У більшості випадків це медикаментозна терапія та фізіопроцедури у поєднанні з правильним режимом дня для дитини. Використовуються різні психотерапевтичні методики. За необхідності проводиться лікування запальних процесів, в ускладнених випадках потрібним є хірургічне втручання. Прогноз при правильно підібраній терапії зазвичай сприятливий.
Також хочу порадити вам не затягувати з візитами до лікарів, оскільки така проблема, як енурез, завжди заважає соціальній адаптації дитини, призводить до виникнення у неї комплексів та порушення комунікації.
Підготувала Ірина Лебединець
Нагадуємо, ми розповідали, чим відрізняються гострий і хронічний пієлонефрит.
Якщо ви хочете приготувати розсипчастий та ароматний рис, то радимо при приготуванні додати лише один…
Більшість садівників, помітивши клей на деревах, нічого не роблять, вважаючи цей симптом незначним, проте що…
6 квітня у центральних та південних областях очікується дощ, у західних - сніг або мокрий…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Депресія та вигорання мають багато спільного, але їхні наслідки для здоров'я можуть відрізнятися кардинально. Чому…
Якщо ви отримали штраф за порушення ПДР, хоча не були за кермом, важливо вчасно призначити…