Четвер, 11 Серпня, 2022
ГоловнаСпоживачЛіки за рецептом з 1 серпня: як це працюватиме?

Ліки за рецептом з 1 серпня: як це працюватиме?

За даними Міністерства охорони здоров'я (МОЗ), у нашій країні близько 50% людей приймають антибіотики без призначення лікаря.

Самолікування в деяких випадках призводить до тяжких наслідків здоров’я. А в глобальному масштабі – сприяє розвитку бактерій стійкості до медикаментів. Тобто, коли потрібно, лікування антибактеріальними препаратами не дасть потрібного результату. Щоб уникнути негативного впливу на організм, було ухвалено рішення продавати антибіотики за електронним рецептом. Як це відбуватиметься?

1. Що зміниться у серпні?

Електронні, або е-рецепти, на антибіотики – це перший крок у вирішенні проблеми неконтрольованого вживання ліків. (Згодом, кажуть у МОЗ, усі рецептурні препарати продаватимуть за е-рецептами.)

Це означає, що, захворівши, людина буде змушена звернутися до лікаря. Лікар огляне пацієнта та ухвалить рішення – чи є потреба у призначенні антибіотика. Якщо так, лікар випише рецепт в електронній системі, а на телефон пацієнта прийде СМС із відповідним кодом. Так зараз відбувається, коли виписують рецепт за програмою «Доступні ліки».

В електронному рецепті буде вказано діючу речовину, її лікарську форму (ампули, таблетки) та дозування. Крім цього, лікар також вкаже спосіб застосування та тривалість прийому.

Важливо знати про те, що лікар повинен роздрукувати довідку із зазначеною інформацією та кодом, завірити її підписом та лікарським друком. Тобто, маючи на руках таку довідку, людина зможе прийти в будь-яку аптеку і вибрати препарат, який підходить за ціною. На інформаційній довідці фармацевт поставить штамп «Відпущено» та віддасть її пацієнтові разом із ліками.

Термін дії е-рецепту на антибіотики, як і інформаційну довідку, становитиме 30 днів.

2. Якщо лікар не має можливості виписати е-рецепт?

На сьогоднішній день не всі медустанови мають інтернет, тому для переходу на електронний рецепт відведено період із 1 серпня до кінця цього року. Тобто, якщо установа працює з електронною системою охорони здоров’я (ЕСЗ), рецепт буде електронний. Якщо заклад охорони здоров’я не підключений до ЕСЗ, лікар має виписати паперовий рецепт.

3.Як бути переселенцям та волонтерам?

Переселенці зможуть отримати е-рецепт будь-якого лікаря за місцем свого перебування.

Як виняток придбати антибіотики без рецепта дозволять на територіях, які знаходяться в районі активних бойових дій або в окупації. Також без рецепта зможуть купувати антибіотики військові адміністрації, підрозділи Збройних сил, волонтерські та благодійні організації.

4. Чи дадуть рецепт антибіотики, якщо немає декларації?

Рецепт на антибіотик повинен виписати лікар, який призначив лікування. Це може бути не лише сімейний лікар, а й, наприклад, ЛОР, окуліст, пульмонолог як приватного, так і державного медичного закладу. Чиновники уточнюють, що декларацію у цьому випадку мати необов’язково. Але необхідна умова – реєстрація в електронній системі охорони здоров’я. Зареєструвати пацієнта може лікар, який виписуватиме рецепт.

5. Як тепер придбати антибіотики для тварин?

Щодо придбання лікарських препаратів для тварин, то антибіотики, як і раніше, можна буде купити за рецептом ветеринара.

6. Чи можна за одним рецептом купувати ліки кілька разів?

Повторна відпустка антибіотика за електронним рецептом або інформаційною довідкою заборонена. При цьому дозволяється виписувати рецепт на ліки у кількості, яка потрібна для продовження або повторення курсу лікування. Під час продажу меншої кількості ліків в електронному рецепті робиться відповідний запис, а на інформаційній довідці ставиться штамп «Відпущено» із зазначенням проданої кількості. За такими рецептами та інформаційною довідкою можна буде повторно придбати кількість упаковок, що залишилася.

7. Чи продадуть антибіотик без рецепта?

Минулого тижня (18 липня) депутати у першому читанні проголосували за законопроект, який встановлює відповідальність за порушення порядку продажу рецептурних препаратів. Зокрема, якщо законопроект буде підписано президентом, медичних працівників каратимуть за призначення рецептурних ліків без рецепта. А фармацевтів – за продаж рецептурних ліків без рецепта або за недійсним рецептом. Так що за будь-якого стану справ просто піти в аптеку і купити антибіотик вже не вийде.

Навіщо все ускладнювати?

Самостійно призначений антибіотик може спричинити побічні дії на слуховий нерв, нирки, серце, печінку, шлунково-кишковий тракт чи інші органи. Він також може дати алергічну реакцію та призвести до анафілактичного шоку. Саме тому лікар повинен призначати антибіотики та контролювати їх прийом.

Нагадаємо, ми повідомляли про нові правила відпустки ліків: які препарати продаватимуть лише за рецептами.

Нове на сайті