Середа, 17 Серпня, 2022
ГоловнаПенсійна справаЯк діють міжнародні угоди про пенсії, якщо людина переїхала до іншої країни?

Як діють міжнародні угоди про пенсії, якщо людина переїхала до іншої країни?

Этот материал также доступен на русском языке
За законом виплата пенсії припиняється на весь час проживання пенсіонера за кордоном. Але багато залежить від країни, до якої переїхав пенсіонер.

З деякими державами Україна уклала двосторонні угоди у сфері соціального забезпечення. У таких випадках переїзд на місце проживання до іншої країни не завжди означає повну втрату пенсії.

Заплатять тільки за півроку

Ми не розглядаємо варіанти, коли пенсіонер поїхав відпочити за кордоном на кілька тижнів або втік від війни на кілька місяців, а згодом повернувся. У таких випадках пенсія нікуди не дінеться. Вона або і далі, як завжди, «капатиме» на картку або потім її можна буде забрати за кілька місяців поштою.

Акцентуємо увагу на випадках, коли людина твердо вирішила змінити місце проживання. Важливо знати, що у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон пенсія, призначена в Україні, може бути виплачена за шість місяців наперед, враховуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем проживання.

З більшістю країн Україна не має жодних пенсійних угод. У цьому випадку людина повністю відмовляється від української пенсії, а далі самостійно пристосовується до життя в новій країні, залежно від місцевого законодавства, особистих можливостей та обставин.

Пенсійна дружба: хто з нами?

З якими країнами угоди є? Це дещо більше двадцяти держав – переважно колишні країни СРСР і деякі країни Євросоюзу. Насамперед, йдеться про «Угоду про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у сфері пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року». Ця угода все ще діє. Свого часу її підписали: Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, РФ, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан та Україна.

Щоправда, Білорусь і Молдова потім ще окремо підписали з Україною двосторонні угоди. З РФ також 1993 року підписано окрему угоду про гарантії прав громадян, які працювали у районах Крайньої Півночі.

У 1995-му і 1996 роках ратифіковано угоди з Грузією та Азербайджаном. А, наприклад, з Угорщиною, Монголією та Румунією все ще частково діють угоди, які укладалися з цими країнами за радянських часів – у 60-80-х роках.

З усіма названими країнами діє так званий територіальний принцип – витрати на виплату пенсій здійснює держава, на території якої проживає одержувач. При цьому можуть враховуватися зарплата і стаж за попереднім місцем проживання. Якщо вид пенсії, яку отримує людина, не передбачено законодавством тієї держави, куди вона переїхала, то пенсію далі платить Україна (і навпаки).

 Відлуння війни і стаж в РФ

Не можна оминути нововведення, яке, ймовірно – з урахуванням військової агресії, передбачили в РФ. Там 11 червня було підписано закон про денонсацію* Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД у сфері пенсійного забезпечення. Тобто росіяни вийшли з договору в односторонньому порядку. Мотивували це тим, що за минулі 30 років вже суттєво змінилося пенсійне законодавство в усіх країнах, які уклали угоду, і що потрібно шукати новий формат співпраці. При цьому не приховується, що основною метою розриву угоди є економія коштів.

Відтепер громадяни з країн СНД, зокрема з України, які переїжджають жити до РФ, не зможуть розраховувати на повноцінну пенсію, якщо у них немає російського стажу. При цьому обіцяють, що пенсії, призначені за цією угодою раніше, далі виплачуватимуть.

З кожною із країн, що входили до співдружності, тепер підписуватимуть двосторонні угоди, побудовані на пропорційному принципі. Прогнозувати укладання нового окремого договору між Україною та Росією поки що складно.

«Застиглі» договори і неєвропейський закон

Далі зазначимо, що Україна з низкою інших країн укладає угоди, які передбачають пропорційний принцип пенсійного забезпечення. Перелічимо ці країни: Болгарія, Латвія, Литва, Іспанія, Польща, Португалія, Словаччина, Чехія, Естонія.

Пропорційний принцип означає, що кожна сторона призначає і виплачує пенсію лише за стаж, придбаний на її території. У разі переїзду пенсіонера на постійне проживання до цих країн виплата пенсії продовжується українською стороною. Пенсійний фонд продовжує переказувати призначену в Україні пенсію щокварталу у валюті тієї країни, де проживає пенсіонер, за офіційним обмінним курсом Національного банку України.

Якщо ж пенсіонер, який працював в одній із зазначених країн, повертається жити до України, необхідно звертатися до місцевого Пенсійного фонду для оформлення так званого формуляра. На його підставі частина пенсії буде призначена тією державою, де людина працювала. Ця частина пересилатиметься в Україну. Другу частину пенсії – за український страховий стаж – призначатиме безпосередньо місцевий Пенсійний фонд.

Окремо зазначимо, що 2012 року Україна підписала угоду про соціальне забезпечення з Ізраїлем, а 2018 року – з Німеччиною. Але ці договори, на жаль, досі не ратифіковані і не набрали чинності.

***

Щодо кожної з угод з кожною окремою країною можуть бути свої нюанси, їх треба вивчати окремо. Ця тема є досить об’ємною, тому різні випадки краще розглядати індивідуально. До речі, існує судова практика, де позбавлення людини пенсії через зміну місця проживання є дискримінацією. Це вважається неконституційним і, крім того, суперечить Європейській Конвенції з прав людини. Є випадки, коли пенсіонери вимагали від українських судів рішення про продовження виплати своєї пенсії, незважаючи на те, що вирішили переїхати до іншої країни.

 Треба знати

  • Якщо пенсіонер не може сам отримувати пенсію, він має право оформити довіреність на близьку людину, яка могла б знімати пенсію з картки. Але таку довіреність треба щороку оновлювати.

  • Якщо не знімати пенсію з банківської картки більше року, нарахування пенсії заморозять до з’ясування обставин (про це банк повідомляє до Пенсійного фонду).

  • Якщо пенсіонер довго не отримував уже призначену пенсію з власної вини, то її можуть виплатити в Україні заднім числом, але не більше ніж за три минулі роки.

Сергій Коробкін, незалежний консультант

*Денонсація – офіційна відмова держави від укладеного нею міжнародного договору

 

Нове на сайті