«Я заробила понад 30 років офіційного стажу. Потім довелося звільнитися за сімейними обставинами. Зараз заробітки непостійні (прибирання квартир, нагляд за дітьми – як виходить). Хочу укласти договір з Пенсійним фондом і сплачувати внески. Ці роки вважатимуться повноцінним стажем?
Читала, що у 2028 році на пенсію можна буде виходити незалежно від віку, якщо стаж буде щонайменше 40 років.
Якщо до 2028 року у мене (разом із добровільними внесками) буде 40 років стажу, чи зможу я оформити дострокову пенсію?
Ольга Петрівна, м. Рівне»
Справді, починаючи з 1 січня 2028 року, за наявності 40 і більше календарних років страхового стажу, пенсія за віком призначатиметься незалежно від віку. Це передбачено частиною 5 статті 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Далі звертаємося до статті 24 цього Закону: страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню і за який щомісячно сплачено страхові внески у сумі не менше мінімального страхового внеску. Головне – сплата внесків.
***
Якщо ви укладаєте договір добровільного пенсійного страхування і сплачуєте внески, то відповідні періоди також зараховуються до страхового стажу на загальних підставах. Нині такий договір укладається не в Пенсійному фонді, а у Податковій строком не менше ніж на один рік. На сьогоднішній день місяць страхового стажу коштує 1430 гривень – розмір єдиного внеску (22%) від мінімальної зарплати (6500 гривень).
Але іноді мінімальна зарплата зростає, тому вартість стажу збільшується разом з розміром мінімального внеску. Добровільне страхування якраз існує для тих, хто офіційно не працює, але має гроші і не хоче втрачати стаж.
Сергій Коробкін, незалежний консультант