Статті

Як боротися з яблонною плодожеркою в саду?

Пошкоджені плоди влітку передчасно опадають, а восени можуть залишитися на дереві і навіть потрапити на короткочасне зберігання, загрожуючи іншим плодам у ящику, через високу ймовірність швидкого загнивання.

Як визначити яблонну плодожерку?

Метелик яблонної плодожерки темно-сірий зі світлими штрихами, розмах крил 12-21 мм, літає зазвичай у сутінках, при температурі не нижче 16 градусів. У спокої крила складає дахоподібно, яйця схожі на маленькі крапельки воску.

Молода гусениця жовтувато-біла, доросла – трохи рожева, довжиною 16-20 мм. За своє життя всередині плодів (20-40 днів) гусениці линяють 4 рази, встигаючи пошкодити 2-4 плоди. Дорослі гусениці харчуються насіннєвою камерою і насінням, вже поза плодом вони перетворюються на лялечок, жовтувато-коричневого кольору, у щільному білому павутинному коконі, довжиною 12-13 мм, з яких через 5-7 днів вилітають метелики.

Метелики відкладають яйця, розміщуючи їх по одному на верхній стороні листя та зав’язях. Через 6-8 днів народжуються гусениці, що дають друге покоління шкідників. Спочатку вони повзають по листю та плодах у пошуках «тепленького» місця, а потім пробираються в плоди або (при нестачі плодів) усередину головних жилок листя та молодих пагонів. Прогризаючи отвір у шкірці плода, гусениця робить у м’якоті камеру і закладає її пробкою з недоїдок, обплетених павутиною. Виліт метеликів дуже розтягнутий, тому чітку межу між окремими поколіннями встановити важко, вони активно ушкоджують плоди майже з червня до жовтня.

Які препарати та народні методи захистять від плодожерки?

Захисні заходи щодо боротьби з цим шкідником саду проводяться протягом усього літнього сезону. Крім неодноразової обробки саду інсектицидами (Фуфанон, Каліпсо, Золон, Бі-58 та інші) з інтервалом 10-14 днів, починаючи з середини травня, садівники застосовують і екологічно чисті методи боротьби. Це насамперед накладка ловчих поясів на нижню частину стовбура дерева або підпірки. Попередньо із ствола очищають відмерлу кору, а тріщини замазують глиняним розчином. Пояс вирізають з двох-трьох шарів світлонепроникного матеріалу – щільного обгорткового паперу, мішковини або гофрованого картону шириною 20-25 см, причому рубчики картону повинні бути розташовані поперек стрічки, яка зверху і знизу обв’язується гумкою або мотузкою так, щоб її краї не прилягали корі, а під неї могли залізти гусениці, що шукають затишні місця для залялькування. Ловчі пояси щотижня переглядають, знищуючи шкідників або спалюють, замінюючи новими. Ефективне і регулярне збирання падалиці, і знищення гусениць, що знаходяться всередині плодів за допомогою замочування груш та яблук не менше, ніж на добу. Для обробки ранніх сортів яблунь і груш використовують відвар полину, бадилля помідорів. Ще один спосіб – розвішування в кроні дерев ганчірки, змоченої в камфорному спирті. На одне доросле дерево достатньо 5-6 таких відлякувачів. Камфора не подобається плодожерці і, почувши неприємний їй аромат, просто покине ваш сад.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, що яблонну плодожерку можна почастувати компотом.

Новое на сайте

  • Новини

Соте з баклажанів на зиму: пошкодуєте, якщо мало закатаєте

Для любителів баклажанів - цей рецепт соте справжня знахідка. Соте з баклажанів приготувати дуже просто.…

03/07/2025 18:58
  • Новини

Шахраї атакують: в Україні зростає кількість підробленої валюти

Кількість підроблених доларів та євро в Україні продовжує зростати. Чому це відбувається, як розпізнати фальшивку…

03/07/2025 17:59
  • Новини

Скільки отримують пенсіонери в Україні: мінімальні та максимальні виплати

Підвищення пенсій в Україні цього року відбулося ще у березні, і нових переглядів поки що…

03/07/2025 16:29
  • Новини

Як стимулювати цвітіння овочевих культур: прості та надійні способи від експерта

Хочете, щоб ваші овочі швидше зацвіли? Скористайтесь перевіреними засобами – від настою полину до медового…

03/07/2025 15:34
  • Новини

Домашні цукерки “П’яна вишня”: готуємо улюблені солодощі самостійно

Ніжні, насичені, з легкою алкогольною ноткою – ці цукерки не гірші за магазинні. Обов'язково приготуйте…

03/07/2025 15:06
  • Новини

Оплата комуналки по-новому: українцям зробили важливе попередження

Тепер оплатити газ онлайн стало ще простіше — завдяки новій інтеграції сервісів Ощадбанку та Нафтогазу.…

03/07/2025 14:39