«Я живу в Україні з 2011 року і з того часу отримую українську пенсію. Маю 28 років українського стажу. Крім того, з 2002 по 2011 рік я працював у Португалії. Чи є закон про взаємозалік стажу і де можна про це почитати? З цього приводу три роки тому я звертався до Пенсійного фонду, але відповіді так і не отримав.
Нещодавно дзвонив на урядову гарячу лінію (копію їх відповіді додаю). Мене змушують написати нову заяву. Як я розумію, ця заява на перерахунок португальської пенсії, але вона мені не потрібна. Я хочу, щоб португальський стаж врахували під час перерахунку української пенсії.
Микола Коновальчук, смт Новотроїцьке, Херсонська обл.»
Існує Угода між Україною та Португальською Республікою про соціальне забезпечення. Воно було підписано 7 липня 2009 року та набуло чинності 1 березня 2012 року.
Ця угода передбачає пропорційний принцип розрахунку пенсій. Людина, яка працювала і в Португалії, і в Україні, одночасно має право на дві частини пенсії та від двох держав. Але кожна країна перераховує свою частину пенсії лише за той стаж, який заробили на її території. Взаємозалік стажу у разі не передбачено. Хоча є деякі застереження.
Наприклад, якщо людина пропрацювала в Португалії менше року, і цього стажу недостатньо для призначення частини португальської пенсії, цей шматочок можуть зарахувати до українського стажу. Або ж якщо людина не вистачає стажу для призначення пенсії в Україні в принципі, тоді португальський стаж може бути врахований умовно до стажу для визначення права на українську пенсію. Але на розрахунок і розмір пенсії такий стаж не впливатиме .
Як ми розуміємо, обидва випадки не ваші. Ваша історія підпадає чітко під основну умову зазначеної Угоди: частину пенсії виплачує Україна, частину пенсії має перераховувати Португалія.
Сергій Коробкін, незалежний консультант
Читайте також:
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…
Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.
Пенсіонери мають низку обов’язків перед Пенсійним фондом України. Невчасне інформування про зміни у вашому житті…
На місці події працюють екстрені служби, які надають всю необхідну допомогу постраждалим. Також тривають аварійно-рятувальні…
Розмір допомоги сягає 5000 гривень на кожного члена родини.