Але якщо ще вчора бадьора і енергійна людина пенсійного віку на очах перетворюється на глибокого старика, який втратив інтерес до життя, це може бути проявом синдрому старечої астенії. З чим пов’язаний розвиток цього синдрому і як можна його сповільнити, пояснила терапевтка вищої категорії дніпровської міськлікарні № 9 Сніжана Ляшук.
Синдром старечої астенії – це стан, зумовлений віковими змінами організму, які в першу чергу зачіпають кістково-м’язову, травну, ендокринну, імунну та нервову системи. Основними симптомами синдрому вважаються загальна слабкість, зниження рухової активності та м’язової сили, погіршення слуху та зору, незапланована втрата ваги (більше 4-5 килограмів на рік без дієт).
Стареча астенія зазвичай розвивається у людей, які переступили 65-річний рубіж. При цьому що старша людина, то вищий ризик виникнення синдрому і важчі його симптоми. Жінки страждають від вікових змін частіше за чоловіків.
Крім віку та статі, сприятливими факторами для розвитку старечої астенії є низький рівень доходу, самотність і брак спілкування, важкі соціально-побутові умови.
Також розвиток синдрому часто обумовлений гормональними віковими змінами, уповільненням метаболізму, наявністю одного або кількох хронічних захворювань – цукрового діабету, артриту, гіпертонії, серцевої або дихальної недостатності, неврологічних патологій.
Крім того, виникнення старечої астенії значно прискорюють нестача фізичної активності та сидячий спосіб життя, незбалансований раціон (літні люди часто харчуються одноманітно, і організм недоотримує необхідні речовини), хронічний стрес, депресія. Здатні відіграти негативну роль і побічні ефекти деяких препаратів, які людина змушена вживати системно. Зокрема, ліки можуть спричинити апатію, загальмованість, порушення координації рухів, втрату апетиту.
Крім перелічених вище симптомів синдрому, до його проявів відносяться повільність, підвищена стомлюваність, порушення сну, зміна ходи, безпричинна тривожність і занепокоєння, погіршення пам’яті й уважності, втрата колишніх життєвих інтересів.
Симптоматика залежить від стадії астенічного синдрому. На початковому етапі його прояви мінімальні і можуть майже виходити за межі звичайних вікових змін. Але в результаті прогресування патології людина дедалі більше потребує допомоги оточуючих, оскільки вона вже не в змозі самостійно справлятися з повсякденними справами. Хворий може страждати від частих падінь через порушення почуття рівноваги, провалів у пам’яті, нетримання сечі.
На останній стадії синдрому старечої астенії людина практично не встає з ліжка і потребує постійного догляду та контролю.
Специфічного лікування старечої астенії не існує, але на ранніх стадіях вона піддається корекції та профілактиці. Детальні рекомендації у кожному індивідуальному випадку має надати сімейний лікар або геріатр. Насамперед слід пролікувати хронічні захворювання, що прискорюють старіння організму, і стабілізувати самопочуття літньої людини. Також фахівець може призначити вживання знеболювальних та заспокійливих засобів, вітамінів, препаратів для нормалізації сну і травлення, покращення пам’яті тощо.
Важливим фактором попередження та корекції старечої астенії є збалансований раціон, складений з урахуванням профілактики атеросклерозу, авітамінозу, цукрового діабету, гіпертонії, запорів. Рекомендується збільшити споживання клітковини та «складних» вуглеводів (овочі, фрукти, сухофрукти, бобові, висівки, цільнозерновий хліб, каші, макарони з твердих сортів пшениці), білка (м’ясо нежирних сортів, яйця, риба, твердий сир, сир ) і рослинних олій.
Також відіграє роль спосіб приготування страв: замість смаження віддавайте перевагу відварюванню, запіканню і тушкуванню.
Ірина Лебединець
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…