Традиційно ми розповідаємо про те, як зміниться розмір мінімальної пенсії та інші виплати, які залежать від прожиткового мінімуму.
Насамперед перерахунок пов’язаний зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму, встановленого для непрацездатних осіб. З 1 липня розмір такого прожиткового мінімуму становив 1 854 гривні, тепер він збільшується на 80 гривень та становитиме 1 934 гривні.
Таким самим буде і розмір мінімальної пенсійної виплати. В результаті зростуть найменші пенсії, а також деякі надбавки, які прив’язані до зазначеного розміру. Наприклад, надбавки ветеранам війни, пенсії за особливі заслуги та деякі інші (див. таблицю на сторінці 2 «Надбавки до страхових пенсій» – прим. ред.).
У багатьох випадках від мінімальної пенсії залежить розмір доплати за наднормативний стаж. Але якщо пенсіонер працює та отримує звичайну пенсію за віком, то у його випадку при розрахунку мінімальної пенсії та доплати за наднормативний стаж застосовуватиметься старий показник прожиткового мінімуму. Перерахунок з урахуванням актуального, вищого прожиткового мінімуму зроблять лише після звільнення.
Від зазначеного прожиткового мінімуму залежать не лише надбавки, а й мінімальні розміри пенсій для окремих категорій громадян. Наприклад, шахтарі за наявності 15 років підземного стажу мають отримувати щонайменше три прожиткові мінімуми. Пенсії вдовам військових пенсіонерів виплачуються в розмірі щонайменше двох прожиткових мінімумів. Є й інші варіанти підвищення, що стосуються, наприклад, чорнобильців та інвалідів війни. Зросте і розмір максимальної пенсії, що дорівнює 10 прожитковим мінімумам, тобто максимальна пенсія зросте на 800 гривень і тепер складатиме 19 340 гривень. Втім, ця межа діє не для всіх. Лазівки в законодавстві дозволяють деяким людям отримувати пенсії понад зазначену суму.
Друга частина грудневого перерахунку пов’язана зі збільшенням розміру мінімальної зарплати. Нагадаємо, що з 2018 року для осіб віком від 65 років за наявності від 30 років стажу у жінок та від 35 років у чоловіків мінімальна пенсія за віком становить 40% мінімальної зарплати. З 1 січня розмір мінімальної зарплати в Україні становив 6 тисяч гривень. З 1 грудня мінімальна зарплата зростає до 6 500 гривень. Таким чином, мінімальна пенсія для цієї категорії громадян зросте на 200 гривень: була 2 400 гривень, а стане 2 600 гривень. Пенсіонерам, які працюють, такий перерахунок теж не зроблять.
Як завжди, важливо розуміти, що кожна пенсія розраховується індивідуально. Комусь із 1 грудня строго додадуть 80 гривень через збільшення мінімальної пенсії, комусь 200 гривень – через збільшення мінімальної зарплати, комусь 800 гривень – як у випадку з максимальними пенсіями. Комусь додадуть «копійки» через незначні зміни надбавок, а хтось і зовсім залишиться без підвищення. Кожен випадок слід розбирати окремо. Багато в чому це може залежати від виду пенсії та її складових. Плутанина тепер може виникати і через те, що різні люди мають різний розмір мінімальної пенсії.
Зупинимося тільки на звичайних пенсіях за віком:
*1 934 гривні – розмір мінімальної пенсійної виплати, що відповідає затвердженому з 1 грудня 2021 року розміру прожиткового мінімуму;
*2 200 гривень – загальний розмір пенсії не може бути нижчим за зазначену суму у осіб зі стажем від 30 років у жінок та 35 років у чоловіків незалежно від віку (діє з 1 березня 2021 року), а також у осіб з інвалідністю I групи (діє з 1 липня 2021 року);
*2 500 гривень – загальний розмір пенсії не може бути нижчим від зазначеної суми у осіб віком від 75 років при стажі від 20 років у жінок та 25 років у чоловіків (діє з 1 жовтня 2021 року);
*2 600 гривень – розмір мінімальної пенсії за віком для осіб віком від 65 років при стажі 30 та 35 років у жінок та чоловіків відповідно (40% від мінімальної зарплати, встановленої з 1 грудня 2021 року);
*2 600 гривень – загальний розмір пенсії не може бути нижчим у осіб віком від 80 років зі стажем від 20 років у жінок та від 25 років у чоловіків (діє з 1 квітня 2020 року).
На завершення наведемо поширений приклад того, як пенсію з 1 грудня можуть перерахувати, але її загальний розмір не зміниться.
Жінка народилася 1945 року. Вийшла на пенсію 2000-го. Цього року їй виповнилося 76 років. Стаж роботи – 28 років. Зарплата була середня.
– передбачуваний основний розмір пенсії (стаж, помножений на зарплату) – 1519 гривень;
– доплата до розміру мінімальної пенсії (до 1 854 грн.) – 335 грн.;
– доплата за 8 років наднормативного стажу (1 519 х 8%) – 121,52 гривні;
– надбавка особам віком 75-79 років, встановлена з 1 жовтня, – 400 гривень;
– доплата до 2500 гривень, оскільки загальний розмір пенсії у цьому випадку не може бути меншим за зазначену суму (для жінок віком 75-79 років при стажі понад 20, але менше 30 років) – 124,48 гривні.
Через зміну розміру прожиткового мінімуму з 1 грудня змінюються деякі складові пенсії, але її загальний розмір залишається незмінним.
– передбачуваний основний розмір (не змінюється) – 1 519 гривень;
– доплата до розміру мінімальної пенсії, тобто до 1 934 гривень (збільшується на 80 гривень) – 415 гривень;
– доплата за наднормативний стаж (не змінюється) – 121,52 гривні;
– вікова надбавка (не змінюється) – 400 гривень;
– доплата до 2500 гривень (зменшується на 80 гривень) – 44,48 гривні.
Як бачимо, розмір однієї доплати збільшується і на таку ж суму розмір іншої доплати зменшується. Тому загальний розмір пенсії з 1 грудня у цьому прикладі не змінюється. Але, на відміну від багатьох пенсіонерів, така жінка мала непоганий додаток до пенсії в жовтні, коли встановлювали доплати особам віком від 75 років.
Збільшиться мінімальна пенсія з 1 грудня для пенсіонерів віком від 65 років за наявності від 30 років стажу у жінок та від 35 років у чоловіків
Сергій Коробкін
Читайте також:
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…