Відповідну постанову «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України» підготувало Міністерство економіки.
Змусивши покупців платити за пакети, уряд хоче зменшити кількість пластику, який ми щодня використовуємо. Закон набирає чинності у три етапи.
На щільні пакети у формі рукава, з дном та відкритою горловиною документ встановлює мінімальні роздрібні ціни. Така тара зазвичай використовується неодноразово і може витримувати вагу понад 15 кг. Для порівняння: пакети, які можна придбати на касі в супермаркеті, мають товщину 20-30 мікрон.
За пакет товщиною стінок понад 50 мікрон без ручок та бічних складок доведеться заплатити дві гривні. Пакет без ручок з бічними складками або з ручками без бокових складок обійдеться покупцеві у 2 гривні 50 копійок. Три гривні треба буде віддати за пакет із ручками та бічними складками. Це мінімально допустимі роздрібні ціни, але продавець може встановити їх вище. Втім, сьогодні в Україні такі пакети й так продаються за ціною від приблизно однієї до чотирьох гривень.
Тонкі пакети, згорнуті рулонами в торговельних залах, не були безкоштовними і раніше – їх ціна входила у вартість чека. А тепер за кожний пакет доведеться платити окремо. Ціна – близько 10-50 копійок за штуку.
Водночас Кабмін досі не ухвалив постанову, яка остаточно встановлює ціни на всі види пакетів. Тому на тонкі кульки супермаркети виставляють ціни виходячи з власних міркувань.
У магазинах мережі «АТБ», наприклад, покупцям одноразові пакети з ручками пропонують по 12 копійок, без ручок – за дев’ять. У «Сільпо» – по 10. В «Ашані» – по шість. До того ж в «АТБ», щоб підстрахуватися, продають навіть тонкі та надтонкі кульочки, які мають потрапити під заборону з березня 2022 року.
Загалом, комерсанти поки що самі не можуть розібратися в ситуації. Європейська бізнес-асоціація (ЄБА) навіть до Кабміну по роз’яснення звернулася.
«При обговоренні законопроекту йшлося про платну основу поширення лише щодо пластикових пакетів з товщиною стінки понад 50 мікрон… (Якщо заборонять і інші пакети), бізнес не розуміє, яким чином здійснювати їх продаж, за якою вартістю і як здійснювати облік та звітність (адже, очевидно, цього вимагатимуть і перевіряючі органи)» – йдеться в заяві ЄБА.
Але так чи інакше від пластикового пакування згодом доведеться відмовитися цілком. Адже поліетиленові пакети – один із найнебезпечніших для довкілля видів сміття, і виробляються вони у величезних кількостях. При цьому на сміттєзвалищі такі пакети розкладаються близько 500 років.
Мікрочастинки пластику забруднюють воду, ґрунт, повітря. Зокрема, австралійські дослідники виявили сліди поліетилену у шлунках 60% птахів. І людина, за даними вчених, щотижня пластик вживає – у розмірі, що дорівнює вазі кредитної картки.
Наразі більшість провідних країн світу відмовляються від використання поліетиленових пакетів. Вперше це зробили в Данії 1994 року, запровадивши за кульки плату в магазинах. Податок на поліетиленову упаковку було встановлено і у Великій Британії – це дозволило вивести з обігу близько 15 мільярдів пакетів. На сьогодні повністю від їхнього використання відмовилися вже 23 країни.
Нам теж треба замислитися про здоров’я нації – своє та майбутніх поколінь. І тому не варто іронізувати на тему «повернення до СРСР» – коли пакети були дефіцитом, і їх навіть прати доводилося. Краще згадаймо досвід наших бабусь, що плели сіточки, шили тканинні мішечки для цукру та круп.
Читайте також:
Більшість садівників, помітивши клей на деревах, нічого не роблять, вважаючи цей симптом незначним, проте що…
6 квітня у центральних та південних областях очікується дощ, у західних - сніг або мокрий…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Депресія та вигорання мають багато спільного, але їхні наслідки для здоров'я можуть відрізнятися кардинально. Чому…
Якщо ви отримали штраф за порушення ПДР, хоча не були за кермом, важливо вчасно призначити…
У деяких випадках заповіт не має сили — частина спадку належить родичам за законом. Хто…