Які сюрпризи нам готує перший місяць нового року?
Незважаючи на рекордний урожай пшениці, в Україні далі дорожчає хліб. Фермери «житниці Європи» воліють продавати зерно за кордоном. Борошно дорожчає. До того ж зростають ціни на енергоносії. Тож у січні хлібобулочні вироби можуть зрости у ціні на 10-12%. Це в найкращому разі. А протягом року цілком можливим є новий виток цін. Згідно з розрахунками фахівців, ціни збільшуватимуться щомісяця на 2%. До того ж, попереджають пекарі, якщо ситуація з цінами на газ не зміниться, хліб стане не лише дорогим, а й не таким якісним. Щоб не прогоріти, виробникам доведеться використовувати борошно нижчих сортів.
Ціни на крупи також не зупиняться. У січні за кілограм гречки, мабуть, доведеться викласти 50 гривень. Пшоно, рис, манка, ячна крупа подорожчають у середньому на 7-10%.
Зростання цін на енергоресурси вплинуло і на вартість макаронних виробів. А також – дефіцит борошна, який виник у країні через брак зерна. Тож макарони з м’яких сортів пшениці в супермаркетах коштуватимуть близько 27 гривень за кілограм.
Не варто очікувати у січні і дешевого цукру. Хоча нинішній високий урожай цукрових буряків в Україні та збільшення посівних площ під цією культурою створили всі умови, щоб вартість цього солодкого продукту знижувалася. Проте подорожчання газу, вартість якого становить до 70% витрат на виробництво цукру, змушує цукрозаводчиків знову піднімати ціни. І, за прогнозами експертів, зростання цін на цукор становитиме 5,5-8%.
Прогнозують експерти і зростання цін на соняшникову олію. Цього року її виробництво скоротилося на 30%. До того ж більшість вітчизняної соняшникової олії йде на експорт. При цьому в Україні ціни на неї найвищі в Європі. Від європейських цін українські відрізняються на 26-30%. Вже дійшло до того, що ціни на соняшникову олію влада пропонує регулювати на державному рівні. Проте не виключено, що в січні літр коштуватиме близько 70 гривень.
Одним із найдорожчих овочів, вважають експерти, стане цибуля. Її ціна зросте, за розрахунками фахівців, у два – два з половиною рази. Стануть дорожчими морква, капуста та буряк. Хоча ціновий рекорд цибулі не поб’ють. Картопля особливо дорожчати не буде. Її врожай цього року по всій Україні на 20-25% вищий, ніж торік. Щоправда, у приватних сільськогосподарських угіддях, зазначають експерти, дуже багато пошкодженої картоплі. І якщо не дотримуватися умов її зберігання, картоплі товарного вигляду на ринку буде небагато. Відповідно і ціни на цей потрібний для українського борщу продукт зростуть.
М’ясо також подорожчає. Стрибок цін експерти пояснюють дефіцитом кормів та скороченням поголів’я худоби та птиці. Найбільше зростуть у ціні свинина – у середньому до 130 гривень, яловичина – до 180 гривень, куряче філе – до 120 гривень.
Дорожнеча кормів призвела до скорочення на птахофабриках виробництва яєць. Тож у січні десяток може коштувати близько 40 гривень.
Зросте в ціні і сало. За прогнозами експертів, у супермаркетах ціни на нього стартуватимуть від 185 гривень за кілограм, на ринках – від 135. Тож національний продукт може перетворитися на делікатес.
Вероніка Поліщук
Читайте також:
Незважаючи на обіцянки, не всі українці матимуть змогу отримати нову грошову допомогу від президента.
У якому віці можна буде вийти на пенсію наступного року і який стаж потрібно мати.
Сучасні туалетні системи із пластику стають незамінним рішенням для заміських будинків та дачних ділянок, де…
Уряд вирішив підвищити фінансову допомогу сім'ям загиблих захисників.
Стало відомо, якими погодними умовами будуть у перший зимовий місяць. Чого чекати.
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.