«Мені 62 роки. Пенсію я не отримую, бо бракує стажу. За трудовою книжкою маю лише 15 років стажу. Так склалося, що 13 років я відбував покарання у місцях позбавлення волі. У колонії я працював – отримував зарплату, платив аліменти, були інші відрахування. Мене запевняли, що це увійде до стажу. В результаті пенсію не призначають. Як мені бути? На роботу у такому віці вже не беруть. Куди мені звернутися, щоб оформити бодай мізерну пенсію або якусь допомогу?
Олександр К., Чернігівська обл.»
Якщо 60 років вам виповнилося у 2019 році, то на той момент для призначення пенсії за віком потрібно було вже не менше 26 років стажу. Цього року, згідно з оновленим законодавством, для призначення пенсії у 60 років потрібні вже 28 років стажу. Наявність лише 15 років підтвердженого стажу дозволяє піти на пенсію за віком тільки при досягненні 65 років. Все це прописано у статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами від 3 жовтня 2017 року). За таким розкладом пенсію ви зможете оформити лише через три роки, і очевидно, що призначено її буде в мінімальному розмірі.
Щодо періоду відбування покарання, то робота засуджених підтверджується довідкою МВС та довідкою про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Це передбачено пунктом 12 “Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній” (затверджено Постановою Кабінету Міністрів № 637 від 12 серпня 1993 року). Тобто зазначений період може бути зарахований до стажу за умови підтвердження сплати страхових внесків за час роботи у колонії.
Ви пишете, що за час роботи там отримували зарплату, і з неї робилися певні утримання. Можливо, вам варто спробувати знайти документи, які підтверджують, що внески таки сплачувалися. Це дозволить підтвердити брак стажу і призначити пенсію вже зараз, не чекаючи 65 років.
Сергій Коробкін, незалежний консультант
ВІД РЕДАКЦІЇ. За певних обставин люди без засобів для існування мають право отримувати допомогу для малозабезпечених сімей. Її виплачують управління соціального захисту населення. Допомога малозабезпеченим призначається на шість місяців. Потім необхідно подавати заяву і декларацію (при цьому враховуються доходи всіх членів сім’ї).
Якщо вам не вдасться знайти документи про сплату внесків, спробуйте звернутися до соціальної служби по допомогу для малозабезпечених сімей.
Читайте також:
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…