Вівторок, 25 Січня, 2022
ГоловнаНове в законодавствіНові податки у новому 2022 році: кому з українців доведеться розщедритися?

Нові податки у новому 2022 році: кому з українців доведеться розщедритися?

Этот материал также доступен на русском языке
30 листопада Верховна Рада ухвалила законопроект, який багато що змінить у податковому законодавстві. Зміни стосуватимуться не лише багатих людей, а й дрібних власників, яким теж доведеться сплачувати податки по-новому. Експерти вважають, що будь-які зміни у податковій системі зрештою позначаться на житті простих українців.

Підвищення податків може призвести до збільшення цін на продукти, житло та побутові послуги, адже в економіці всі процеси пов’язані між собою.

Підвищення податків на користування надрами

 

Депутати змінили систему оподаткування залізної руди. Тепер ставку розраховуватимуть від вартості на світових ринках. Основний принцип такий – що більша ринкова вартість, то вища буде ставка ренти. Розраховує індекс міжнародне агентство Platts, яке публікує котирування на нафтопродукти, природний газ та промислові метали.

Основні виробники залізорудної сировини в Україні – група «Метінвест» Ріната Ахметова, Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат Костянтина Жеваго та «АрселорМіттал Кривий Ріг».

Щодо марганцевої руди, яку депутати теж хотіли прив’язати до світового індексу, то все залишиться по-старому – цієї поправки не ухвалили. Ставку ренти розраховуватимуть, як і раніше, залежно від договірних цін на внутрішньому українському ринку. Варто зазначити, що всі основні підприємства, які видобувають марганець, а також заводи феросплавів, належать Ігореві Коломойському.

Підвищення акцизів на алкоголь

Ставки акцизного податку на алкоголь не переглядали з 2017 року. 2022 року їх підвищать на 5%. Стануть дорожчими пиво, сидр, вино та міцні напої.

Акцизний податок на цигарки залишився тим самим – 5%. Однак тепер його повинні будуть платити імпортери та виробники, замість роздрібних продавців.

Податки на нерухомість

 

Для продавців нерухомості з’явиться новий податок. Якщо протягом року продати три або більше об’єктів, то система оподаткування буде такою:

  • за перший об’єкт (за умови, що перебуває у власності не менше 3 років) – 0%
  • за другий об’єкт – 5%
  • за третій об’єкт – 18%
  • за четвертий та наступні об’єкти – 18%

Це стосується квартир, кімнат, житлових будинків та дачних будиночків. Винятком є ​​операції, коли банки відчужують житлову нерухомість за договором іпотеки в іноземній валюті.

Податки на землю та сільське господарство

 

До законодавства внесли новий термін – мінімальне податкове зобов’язання. Тепер фермери повинні будуть заплатити до бюджету суму, яка не може бути меншою за 5% вартості землі. Наприклад, якщо землю сільськогосподарського призначення оцінили у 26 тисяч гривень за гектар, то мінімальне податкове зобов’язання становитиме 1300 гривень з гектара. Це означає, що податки фермера, включаючи податок на землю і прибуток, не можуть бути нижчими за цю суму. Інакше доведеться доплатити до бюджету різницю.

Мінімальне податкове зобов’язання не стосуватиметься земельних ділянок у дачних і садівницьких кооперативах, а також землі, придбаної членами цих кооперативів. Якщо земля не оформлена, але нею активно користуються для сільськогосподарських потреб, то мінімальне податкове зобов’язання призначать тому, хто нею раніше володів.

Нові податки також з’являться для тих, хто продає власну сільгосппродукцію: овочі, фрукти, ягоди – 18% доходу. Це стосується звичайних городів, дачних ділянок та земельних паїв. Якщо за рік сума доходу перевищить 12 мінімальних зарплат (це 78 тисяч гривень у 2022 році), то доведеться подавати податкову декларацію та сплачувати 18% із суми перевищення.

Податки на екологію

 

Ставку податку на викиди вуглекислого газу в атмосферу збільшать до 30 гривень за тонну, раніше було 10 гривень.

Підприємства, які забруднюють повітря, воду та землю шкідливими речовинами, сплачуватимуть вищий податок. Його розраховують залежно від обсягу викидів і небезпеки. Найдорожче обійдуться викиди нафтопродуктів, ртуті, свинцю та хрому.

Нові повноваження податківців

Податкова здобуде право звертатися до платників податків по роз’яснення, навіть якщо жодних правопорушень не зафіксовано, а є лише припущення незаконної діяльності. У цьому разі платник податків повинен протягом 15 днів надати інформацію, яка цікавить податківців, причому з документальним підтвердженням.

Якщо борг з податків у юридичної особи буде понад 1 млн. гривень, і мине 240 днів з моменту вручення вимоги, то податківці звертатимуться до суду з проханням обмежити керівнику право виїзду за кордон.

Боржників із податків, яким обмежили виїзд за кордон, внесуть до спеціального реєстру. Заборона матиме тимчасовий характер – її знімуть лише після повного погашення боргу.

Читайте також:

Андрій Горін

Нове на сайті