Статті

Призначення пенсії: кому будуть потрібні додаткові документи?

  • Школа пенсіонера
Доброго дня, пенсія!

Які проблеми виникають із зарахуванням стажу і як їм запобігти? Звертайте увагу на помилки у трудовій

З січня 2004 року страховий стаж зараховується за даними Реєстру застрахованих осіб. До цієї дати, тобто до набрання чинності Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», основним документом з обліку стажу вважається трудова книжка. Незважаючи на поступовий перехід на електронні документи, трудова у багатьох, як і раніше, у паперовому варіанті. Досить часто у записах зустрічаються різні порушення, у зв’язку з чим працівники Пенсійного фонду просять надати додаткові документи на підтвердження певного періоду роботи. Це може бути у таких випадках.

  • Якщо на титульній сторінці трудової книжки неправильно записані особисті дані її власника (ім’я, по батькові, прізвище або дата народження) або вони не відповідають паспортним даним. У такому разі необхідно надати документи, що підтверджують зміни. Наприклад, при зміні прізвища. В інших випадках достатньо довідки хоча б з одного місця роботи.Зміну записів про прізвище, ім’я, по батькові та дату народження, якщо такі мали місце, виконано власником або уповноваженим ним органом за останнім місцем роботи на підставі документів (паспорту, свідоцтва про народження, шлюб, розірвання шлюбу, про зміну прізвища, імені та по батькові тощо.) і з посиланням на номер і дату цих документів.

    Зазначені зміни вносяться на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Однією рисою закреслюється, наприклад, колишнє прізвище або ім’я, по батькові, дата народження та записуються нові дані з посиланням на відповідні документи на внутрішньому боці обкладинки і засвідчуються підписом керівника підприємства або печаткою відділу кадрів.

  • Записи у трудовій книжці зроблено не за встановленим порядком. Наприклад, у графі «підстава внесення запису» не вказано дату і номер наказу або дати прийняття або звільнення містять виправлення, які не завірені належним чином. За таких обставин слід надати додатковий документ (архівну довідку, виписки з наказів та інше), що підтверджує факт роботи на цьому підприємстві.
  • Дати записані римськими цифрами. Записи мають датуватися лише арабськими цифрами. В іншому разі необхідно звернутися на підприємство по отримання копії наказу, згідно з яким людину призначили на посаду або звільнили. Якщо наказ не зберігся, підтвердженням факту роботи на підприємстві можуть бути копії відомостей про нарахування заробітної плати.
  • Якщо між датою звільнення і датою наказу про звільнення великий проміжок часу. Така ситуація має місце, коли людина працювала у спеціальних умовах, наприклад у районах Крайньої Півночі, і брала відпустку з наступним звільненням.
  • Якщо на записі про звільнення немає печатки або її відбиток нечіткий. Також уточнюючі довідки з місця роботи потрібні, якщо печатка на записи про прийом на роботу не співпадає з печаткою на записі про звільнення, і в трудовій книжці відсутній запис про реорганізацію підприємства, який пояснює таку розбіжність.
  • Якщо запис у трудовій книжці виправлено маркером або заклеєно. Таких поправок у трудовій книжці не повинно бути, тому за їх наявності даний період роботи в обов’язковому порядку повинен бути підтверджений додатковими документами.

Як підтвердити трудовий стаж?

Буває, коли з якихось причин запис про роботу в період до 1 січня 2004 року до трудової книжки взагалі не внесено. У такому разі, згідно з Порядком підтвердження наявного трудового стажу*, можна надати:

– довідку з підприємства або його правонаступника, а у разі їх відсутності – з архівних установ. При цьому така довідка обов’язково повинна містити посилання на первинні документи, на підставі яких вона видана;

– виписки з наказів;

– особисті рахунки та відомості про видачу заробітної плати;

– трудові договори і угоди з відміткою про їх виконання;

– наявні відомості у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;

– інші документи, що містять відомості про періоди роботи.

За відсутності вищевказаних документів як доказ стажу роботи приймаються членські квитки профспілок. У стаж при цьому зараховують лише періоди, за які є відмітки про сплату членських внесків.

Якщо неможливо підтвердити стаж архівними документами (через їхню відсутність у зв’язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями), період роботи, що дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які знають заявника зі спільної з ним роботи на одному підприємстві (у тому числі колгоспі) або в одній системі.

За відсутності документів внаслідок ліквідації підприємства або втрати архівних даних з інших причин, ніж зазначено вище, стаж також можна підтвердити на підставі показань не менше двох свідків. Але вони повинні мати документи про свою роботу за час, за який вони підтверджують роботу заявника. Опитування свідків проводиться органами Пенсійного фонду.

Питання підтвердження стажу також може бути вирішене у судовому порядку.

* Постанова Кабінету Міністрів України №637 від 12 серпня 1993 року (у редакції від 17.08.2021 р.).

Подбайте про документи заздалегідь

Щоб усі періоди трудової діяльності були своєчасно враховані до страхового стажу при обчисленні пенсії, краще заздалегідь переглянути записи у трудовій книжці. При виявленні неточних або неправильних записів необхідно звернутися на підприємство або до архіву по отримання відповідних довідок.

Доброго дня, пенсія!

Підготовлено за допомогою Головного управління ПФУ в Одеській області

Читайте також:

Новое на сайте

  • Новини

Не вносьте ці добрива на грядки з цибулею: самі залишите себе без урожаю

Усі ми знаємо, що для хорошого врожаю будь-яку культуру потрібно удобрювати. Стосується це і цибулі.…

05/05/2024 22:54
  • Новини

Погода в Україні на понеділок, 6 травня

У понеділок, 6 травня, вночі без істотних опадів, удень у північних та західних областях пройдуть…

05/05/2024 21:55
  • Новини

Магнітні бурі на понеділок, 6 травня

Чи будуть цього дня геомагнітні хвилювання?

05/05/2024 20:56
  • Новини

Гороскоп на тиждень з 6 по 12 травня: час ухвалення відповідальних рішень

Усі зміни, які назрівали за попередні два тижні, тепер стають очевидними. Ефективними є будь-які починання…

05/05/2024 19:59
  • Новини

Святковий вечір – зі святковими головоломками

Без сумніву, ви знаєте, що постійні тренування завжди приносять свої плоди. Чи хочете ви наростити…

05/05/2024 18:56
  • Статті

Світлий тиждень: чи треба ходити на цвинтар і як вітати один одного?

Нинішнього року Світла седмиця відзначається з 6 по 11 травня. Читач запитує: «Чи правда, що…

05/05/2024 17:18