З січня 2004 року страховий стаж зараховується за даними Реєстру застрахованих осіб. До цієї дати, тобто до набрання чинності Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», основним документом з обліку стажу вважається трудова книжка. Незважаючи на поступовий перехід на електронні документи, трудова у багатьох, як і раніше, у паперовому варіанті. Досить часто у записах зустрічаються різні порушення, у зв’язку з чим працівники Пенсійного фонду просять надати додаткові документи на підтвердження певного періоду роботи. Це може бути у таких випадках.
Зазначені зміни вносяться на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Однією рисою закреслюється, наприклад, колишнє прізвище або ім’я, по батькові, дата народження та записуються нові дані з посиланням на відповідні документи на внутрішньому боці обкладинки і засвідчуються підписом керівника підприємства або печаткою відділу кадрів.
Буває, коли з якихось причин запис про роботу в період до 1 січня 2004 року до трудової книжки взагалі не внесено. У такому разі, згідно з Порядком підтвердження наявного трудового стажу*, можна надати:
– довідку з підприємства або його правонаступника, а у разі їх відсутності – з архівних установ. При цьому така довідка обов’язково повинна містити посилання на первинні документи, на підставі яких вона видана;
– виписки з наказів;
– особисті рахунки та відомості про видачу заробітної плати;
– трудові договори і угоди з відміткою про їх виконання;
– наявні відомості у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
– інші документи, що містять відомості про періоди роботи.
За відсутності вищевказаних документів як доказ стажу роботи приймаються членські квитки профспілок. У стаж при цьому зараховують лише періоди, за які є відмітки про сплату членських внесків.
Якщо неможливо підтвердити стаж архівними документами (через їхню відсутність у зв’язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями), період роботи, що дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які знають заявника зі спільної з ним роботи на одному підприємстві (у тому числі колгоспі) або в одній системі.
За відсутності документів внаслідок ліквідації підприємства або втрати архівних даних з інших причин, ніж зазначено вище, стаж також можна підтвердити на підставі показань не менше двох свідків. Але вони повинні мати документи про свою роботу за час, за який вони підтверджують роботу заявника. Опитування свідків проводиться органами Пенсійного фонду.
Питання підтвердження стажу також може бути вирішене у судовому порядку.
* Постанова Кабінету Міністрів України №637 від 12 серпня 1993 року (у редакції від 17.08.2021 р.).
Щоб усі періоди трудової діяльності були своєчасно враховані до страхового стажу при обчисленні пенсії, краще заздалегідь переглянути записи у трудовій книжці. При виявленні неточних або неправильних записів необхідно звернутися на підприємство або до архіву по отримання відповідних довідок.
Підготовлено за допомогою Головного управління ПФУ в Одеській області
Читайте також:
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…
Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…
Деякі українці, які постраждали через війну, можуть розраховувати на певні пільги від держави.