Вже близько 20 років успішно вирощую великі смачні грона винограду, і хоча місто Рівне, в якому я проживаю, завжди вважалося невиноградним регіоном (все-таки північно-західна частина країни), але на власному досвіді переконався, що все можливо.
Звичайно, є свої нюанси, які потрібно брати до уваги з огляду на кліматичні умови. Великий плюс для північного заходу – достатня кількість снігового покриву взимку, що спрощує укриття кущів, але водночас це є недоліком у період дозрівання, оскільки велика кількість опадів викликає розтріскування ягід. Завдяки селекціонерам в останні десятиліття з’явилися сотні сортів з чудовими характеристиками як щодо дозрівання, так і щодо стійкості проти хвороб і розтріскування.
За останні десять років я виділив десятки сортів, які дуже годяться для вирощування в екстремальних умовах північного заходу України, ці сорти щорічно радують мене великою кількістю смачних, красивих грон; помітив, що зовсім не розтріскуються такі сорти і гібридні форми, як Лівія, Нізіна, Сенатор, Румба, Монарх, Преображення, Віктор, Юліан, Гарольд, Аметист Новочеркаський, Лора, Рошфор. Некритично (близько 5-10% від грона) розтріскуються Аркадія, Надія АЗОС, Кодрянка, кишмиш Кеша, кишмиш Велес, Бажена, Галахад, Забава. Саме цими сортами я щороку можу тішити родину і реалізовувати надлишки на ринку. Звичайно, щоб домогтися таких результатів, потрібно попрацювати, втім, результат того вартий.
По-перше, потрібно правильно посадити кущ, добре заправивши садивну яму поживними речовинами. Велику увагу слід звертати на компост і перегній. Є кущі, яким уже близько 20 років, і я ще жодного разу їх не підживлював (по корінню), а ріст лози, як і раніше, дуже потужний і грона бувають рекордної ваги. Такий результат – наслідок правильного саджання куща. Ями копаю великі – 60х60х60 см, більшу частину при саджанні заправляю 2-3-річним перегноєм, землі намагаюся вносити по мінімуму, а якщо перегною досить, то зовсім не вношу.
По-друге, потрібно вчасно проводити зелені операції: підв’язувати лозу, видаляти пасинки, не допускати загущення кущів, нормувати грона, не перевантажувати кущі врожаєм. Особисто я, наприклад, пасинки видаляю зовсім «на пень», не залишаючи навіть 1-2-х листків, як рекомендують виноградарі.
Різниці у плодоносінні я не помітив, а от користі від такої операції насправді дуже багато, бо кущі не заростають пасинками, добре провітрюються і швидше просихають. Якщо пасинок прищипнути за 1-2 листом, то цю операцію потрібно буде постійно повторювати протягом сезону, бо пасинки знову підуть у ріст; при повному видаленні пасинка «на пень» він більше «не прокидається». Власне, я навіть на лозі (що залишається на заміщення) їх не залишаю, все повністю видаляю. Як наслідок, підв’язка кущів стає простішою і в рази прискорюється. Карбування кущів я також роблю рано, на початку липня, а не наприкінці серпня, як рекомендують виноградарі. Якщо дочекатися рекомендованих термінів, то лози переростуть верх шпалери і опустяться на землю, що ускладнить догляд за кущами і погіршить їх провітрювання. Шкоди або зменшення врожайності від такої ранньої процедури я не помітив.
По-третє, треба вчасно проводити профілактичні обробки кущів проти хвороб (не чекайте, коли кущі захворіють, адже краще запобігти, ніж лікувати!).
Моя схема обробки кущів проти хвороб така: взимку, перед укриттям снігом – обробка 3-процентним залізним купоросом (300 г на 10 л води); навесні, відразу після підв’язування, по сплячих бруньках, кущ слід обробити будь-яким препаратом на основі міді (Чемпіон, Косайд 200, Купросат). У травні, після відростання 5-7 листочків, слід обробити контактними препаратами – Антракол, Тіовіт Джет або Фольпан. Обробку потрібно проводити при температурі не нижче + 20 градусів, але не вище +30, якщо використовувати препарат Тіовіт Джет. У цей період застосовуйте половину дози препаратів, щоб запобігти опікам молодих пагонів. На початку цвітіння, коли починають обсипатися перші ковпачки, обробку потрібно проводити системними препаратами – Топаз + Ридомил або Танос + Талендо. Відразу після цвітіння, не пізніше ніж через 14 днів, слід повторити обробку системними препаратами, які були використані перед цвітінням. Рівно через два тижні потрібно зробити профілактичну обробку проти оїдіуму одним з названих препаратів (Тіовіт Джет, Талендо, Топаз, Флінт Стар).
За останні 5 років помітив, що додаткові обробки кущів мікроелементами, кожні 10 днів, підсилюють імунітет кущів і повністю пригнічують прояви захворювань, але при цьому не слід забувати про обробки вищеназваними фунгіцидами. В якості підживлення по листю, для посилення імунітету рослин, використовую препарати Мегафол + Кендал + Брексил Мікс + Плантафол (дози препаратів за інструкцією), результат чудовий, лоза чиста до самих кінчиків.
Ну і по-четверте, що дуже важливо в умовах обмеженості тепла, правильно нормувати врожай. За 20-річний досвід вирощування винограду я остаточно переконався, що більше 16 грон кущі витримати без шкоди для себе не можуть, тому краще 14, тобто по 7 грон на рукав. В результаті маємо краще дозрівання грон, великі грона і повне визрівання лози, що покращує зимівлю кущів.
Віталій КОВАЛЬ, виноградар-дослідник, с. Колоденка Рівненської області
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що виноградар з Івано-Франківська вирощує виноград, який не боїться примх погоди.
Читайте також:
Сучасні туалетні системи із пластику стають незамінним рішенням для заміських будинків та дачних ділянок, де…
Уряд вирішив підвищити фінансову допомогу сім'ям загиблих захисників.
Стало відомо, якими погодними умовами будуть у перший зимовий місяць. Чого чекати.
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.