Є сорти як безколючкові, так і з колючками на пагонах. Зустрічаються неколючі клони колючих сортів, як наприклад Бойсенберрі Торнлесс.
Дозрівають ягоди ожиномалини набагато раніше більшості сортів ожини (мабуть, даються в знаки гени малини). Ягоди досить великі, 7-8 г до 12 г, смачні і ароматні. Але врожайність нижча, ніж у більшості сортів ожини. Це пов’язано з невеликою кількістю в порівнянні з ожиною ягід в кистях до 10 штук (у багатьох сортів ожини може бути більше 100 штук).
Промислових насаджень ожиномалини в Україні немає. Очевидно через не дуже високу врожайність (хоча вона набагато вища, ніж у малини).
Найчастіше її вирощують на присадибних ділянках для себе або для продажу. На ринках України ягода затребувана як одна з найбільш ранніх, також її полюбляють за високі смакові якості.
Ожиномалина – дуже пластична культура і отримати саджанці досить легко. Єдина проблема в тому, що розмножується вона переважно укоріненням верхівок.
При розмноженні корінням існує дві проблеми. Перша – багато сортів коренем розмножуються дуже погано. Не дають кропивки. Також варто мати на увазі, що неколючі клони колючих сортів (Бойсенберрі Торнлес) з кореня дають колюче потомство – це друга проблема.
І корінням, і верхівками добре розмножується сорт Маріон (Маріонберрі).
Зимостійкість пагонів ожиномалини низька. Потрібно укриття на зиму на всій території України.
Нагадаємо, раніше ми розповідали, що в Одеській області розквітла степова малина.
О.Ю. САВЕЙКО, садівник.
с. Хорішки Козельщинського району Полтавської області.