«У 2017 році мені відмовили у призначенні пільгової пенсії: не зарахували до стажу за Списком №1 періоди роботи на ліквідованому підприємстві, яке, до того ж, ташувалося в Донецькій області.
Ви порадили звернутися до спеціальної комісії при обласному Пенсійному фонді. Але мені відмовили. Є навіть рішення суду, яке зобов’язує Пенсійний фонд розглянути мою заяву повторно, але мені знову відмовили. Тільки зараз, через три роки, дозволили звернутися до спеціальної комісії. Чому мені з самого початку не розповіли про цю комісію і не підказали, як оформити заяву? Більше того, повідомляють, що мою заяву на призначення пенсії в 2018 році взагалі не зареєстровано, хоча на моєму примірнику проставлено реєстраційний штамп. Куди ще я можу звернутися, знову подавати до суду?
Геннадій Нестеренко, м. Бахмут, Донецька обл.»
Даний лист справді шокує. Ви виконали величезну роботу, але досі не домоглися бажаного результату. Особливо засмучує байдужа робота місцевого Пенсійного фонду. Адже для вирішення цього питання у вас є і багато документів на руках, і спеціально ухвалені для таких випадків нормативні документи. Засмучує і позиція суду. У своєму рішенні вони не визнають вашу безумовну правоту, а лише зобов’язують Пенсійний фонд повторно розглянути вашу заяву. Можливо, вердикт суду сформульовано недостатньо чітко, чим і скористалися працівники Пенсійного фонду. Повторно вони заяву розглянули, але знову відмовили. Зате тепер пропонують вам звернутися до тієї самої спеціальної комісії, про яку ми розповіли ще чотири роки тому! Ситуація дійсно виглядає абсурдною. Не знаємо, чи зверталися ви до Пенсійного фонду України і що там думають про ситуацію, що склалася.
Зі свого боку, хочемо звернути увагу на те, що конкретно у вашому випадку додавання ще декількох років пільгового стажу на розрахунок пенсії може вплинути несуттєво. Стільки зусиль варто було б витратити в тому разі, якби мова йшла про первинне призначення пенсії. Але, як видно з листа, ви вже отримуєте пенсію за інвалідністю 2 групи. Це означає, що при переході з пенсії за інвалідністю на пенсію за віком на пільгових умовах її розмір може зрости незначно. У деяких випадках переходити з пенсії за інвалідністю на пенсію за віком взагалі невигідно. Але навіть якщо ви не перейдете на пенсію за віком, а тільки додасте пільговий стаж, пенсія все одно може трохи підрости. Адже за кожен повний рік роботи за Списком № 1 до стажу додатково зараховується по одному року. Дати більш слушну пораду ми не можемо, бо не знаємо всіх нюансів вашої пенсійної справи.
Додатково нагадаємо читачам, що існує постанова правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії» №18-1 від 10 листопада 2006 року (у редакції від 26.01.2021 р.). Зазначений Порядок визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи:
– для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлену для окремої категорії працівників, в разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника;
– до 1 січня 2004 року, якщо в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях (їх правонаступниках), розташованих на тимчасово окупованих територіях в Донецькій і Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.
Із заявою про підтвердження стажу роботи людина може звернутися до будь-якого відділення місцевого Пенсійного фонду, звідки заява пересилається до спеціальної комісії при обласному Пенсійному фонді.
Для підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, до заяви додаються:
Для підтвердження періодів роботи на підприємствах, розташованих на тимчасово окупованій території, заявник подає трудову книжку і зазначає в заяві дані про свідків (не менше двох), які знають заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації і мають документи про свою роботу за період, за яким вони будуть підтверджувати роботу заявника. Можна додатково подавати і інші документи, які хоч якось можуть прямо або побічно підтвердити відповідний стаж.
Рішення відповідних комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.
Сергій Коробкін, незалежний консультант
Раніше опубліковано: Україна, пенсії: як змінювалися виплати за 30 років незалежності?
Уряд вирішив підвищити фінансову допомогу сім'ям загиблих захисників.
Стало відомо, якими погодними умовами будуть у перший зимовий місяць. Чого чекати.
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…