Цвіте фундук в лютому – на початку березня до розпускання листових бруньок. Кращий час для садіння – осінь. Отримання високих і стійких врожаїв забезпечується правильним формуванням і обрізанням кущів фундука. На другий – третій роки після садіння відбувається масове формування порослевих пагонів. Починаючи з осені другого року протягом 2-3 років відбирають 5-8 (до 10) добре розвинених, розташованих віддалік один від одного порослевих пагонів, з яких вирощують основні стовбури (гілки) крони. Занадто загущені кущі (10 і більше стовбурів) дають з одиниці площі менше горіхів низької якості. Формування куща необхідно завершити до періоду початку плодоношення (4-5 років).
Після формування скелета куща зайву поросль щорічно видаляють, інакше кущі будуть загущені, погіршиться освітленість і знизиться врожайність. Щоб не втратити врожай, стовбури в кущі замінюють поступово, протягом чотирьох-п’яти років, для чого заздалегідь вирощують потрібну поросль. Надалі обрізка зводиться до щорічного видалення загущених, поламаних і сухих гілок на стовбурах, а також до заміни старих, тих, що погано плодоносять стовбурів молодими (омолодження куща).
Омолодження необхідно, тому що після 20-25-річного плодоношення первинні стовбури знижують врожайність.
При розмноженні фундука насінням не зберігаються властивості материнської рослини. Тому фундук розмножують вегетативним способом, тоді він починає плодоносити на третій-четвертий рік після садіння.
Тетяна ЛЯШЕНКО, садівниця-експериментаторка.
м. Первомайськ Миколаївської області.
Чи варто турбуватися про здоров'я? Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Яскравий та позитивний тиждень, особливо для тих, хто займається питаннями соціальної інтеграції, особистісного розвитку, професійної…
Для того щоб сплатити комунальні послуги, вже давно не обов'язково в будь-яку погоду виходити з…
Про унікальні властивості кропиви люди знають з давніх-давен. За старих часів з кропиви ткали полотно.…
Після закінчення холодів теплий одяг потребує правильного зберігання, щоб радувати своїх власників наступного сезону. Перше…
Головний біль, тиск у черепі, затьмарення свідомості — усе це може бути симптомом підвищеного внутрішньочерепного…