До редакції звернулася Ольга Задунайська, жителька Дніпропетровської області. Ольга Михайлівна розповіла, що з 1992-го по 2003 рік відкладала гроші на ощадкнижку. І тепер вона не знає, чи віддадуть в банку гроші і як їх зняти.
Йдемо до банку
Нажаль, з вашого листа незрозуміло, в якій банківській установі у вас було відкрито ощадкнижки та на яких умовах оформлені депозити, які їх строки закінчення. Тож дамо загальні рекомендації. Спочатку ви повинні звернутися до будь-якого відділення того банку, де ви відкладали кошти, щоб перевірити наявні рахунки.
Взяти усі документи: паспорт, ідентифікаційний код, договори, банківські картки, усе, що підтверджує наявність вкладу. Також знадобляться свідчення про поповнення рахунків: квитанції, чеки за всі роки, що у вас є.
Договір можна розірвати
Звичайно, ви маєте право забрати власні депозити, розірвати договори. Згідно з частиною 2 статті 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Коли буде з’ясовано, що у вас є рахунки, ви можете написати заяву про розірвання банківських договорів зі сплатою відсотків. Адже за договором банківського депозиту банк, що прийняв вклад, зобов’язується виплачувати вкладникові суму та проценти на неї на умовах і в порядку, встановлених договором.
Якщо у вас будуть проблеми з видачею грошей в банку, звертайтесь до суду про розірвання договору та повернення банківського вкладу.
***
Проаналізувати договір банківського вкладу, або договори, скласти позовну заяву вам допоможуть в центрах безоплатної правової допомоги.
Вікторія Гусакова, позаштатний юрист