Раніше в рубриці “Лікарські рослини” ми розповідали чим корисний підмаренник.
Бобівник трилистий
Бобівник трилистий (водяний трифоль) – багаторічна трав’яниста болотна рослина родини бобівникових. Листки чергові, довгочерешкові, розташовані біля основи довгого, безлистого квітконосного стебла заввишки 15-30 см. Цвіте у травні-червні. Росте розсіяно по всій території України на болотах, заболочених луках, у вільшняках.
Використання бобівника у науковій медицині
В науковій медицині бобівник трилистий використовують як засіб, що збуджує апетит, поліпшує травлення, посилює перистальтику шлунка і кишечника, стимулює виділення жовчі, виявляє протизапальну і послаблюючу дію.
Бобівник трилистий входить до складу складної гіркої настойки, апетитного чаю, жовчогінного чаю та заспокійливого чаю.
Використання у народній медицині
У народній медицині, крім того, бобівник трилистий використовують для усунення згаги і метеоризму, при гарячці, ревматизмі, як протиглисний засіб і як допоміжний засіб при туберкульозі й після перенесених виснажливих захворювань.
Зовнішньо відвар листя використовують як антисептичний засіб для промивання виразок і ран, що повільно загоюються, і у вигляді ванн при різних захворюваннях шкіри.
Застосування
Внутрішньо
- Настій листя (10 г на 200 мл окропу) по половині-третині склянки 3 рази на день за 30 хвилин до їди.
- Порошок листя по 1,0-2,0 г на прийом 3-4 рази на день перед їдою.
- Суміш листя бобівника трилистого і м’яти перцевої, кореня валеріани лікарської та дягелю лікарського у співвідношенні 2:3:2,5:2,5 готують як настій (1 столову ложку суміші на 200 мл окропу, настоюють 30 хвилин) і п’ють по півсклянки двічі на день при нервовому збудженні.
- Суміш листя бобівника трилистого, суцвіть нагідок лікарських, трави чистотілу звичайного та суцвіть ромашки лікарської у співвідношенні З:2:1,5:1 готують як настій (2 столові ложки суміші на 200 мл окропу, кип’ятять 3-5 хвилин, настоюють 1 годину) і п’ють по півсклянки вранці і ввечері через 1 годину після іди при хронічному гепатиті та гепатохолециститі.
Зовнішньо
Зовнішньо застосовують розведений у півтора рази настій з листя бобівника трилистого (10 мл розведеного настою на 200 мл води) для клізм при хронічних запорах.
Як заготовити бобівник трилистий?
Використовують листя, заготовлене під час і після цвітіння рослини. Листя зрізають біля самої пластинки. Залишки черешків не мають перевищувати 3 см.
Після попереднього пров’ялювання на відкритому повітрі їх досушують на горищі, під наметом або в сушарці при температурі 50-60°. Строк придатності – 2 роки.