А буває так, що літню людину обманули навіть її близькі, і вона залишилася без майна. Чи можна щось змінити?
Тяжкими обставинами, у зв’язку з якими сталася наведена ситуація, можуть бути:
- тяжка хвороба особи, членів її сім’ї або родичів;
- смерть годувальника,
- загроза втратити житло або загроза банкрутства та інші обставини.
Відповідно до частини 1 статті 233 Цивільного кодексу (ЦК), правочин, який вчинено особою під впливом тяжкої для неї обставини і на вкрай невигідних умовах, може бути визнано судом недійсним незалежно від того, хто був ініціатором такого правочину.
У такому разі можна звернутися до центру надання безоплатної правової допомоги або самостійно скласти позовну заяву до суду, щоб визнати недійсним договір купівлі-продажу, посилаючись на статтю 233 ЦК (правочин, який вчинено під впливом тяжкої обставини), стягнути матеріальну шкоду, зобов’язати повернути майно або його вартість.
В позові можна вимагати стягнути також і моральну шкоду. При цьому особа, яка оскаржує правочин, має довести, що за відсутності тяжкої обставини правочин не було б вчинено взагалі або вчинено не на таких умовах.
Тобто подаючи позовну заяву до суду, необхідно довести, чому умови цього правочину були невигідними. Якщо є можливість, потрібно підтвердити це документами, свідченнями сусідів, родичів, які можуть бути свідками у вашій справі.
Вікторія Гусакова, позаштатний юрист