Лікар Бутейко експериментально довів, що якщо при нападі астми пацієнта змусити дихати поверхово і неглибоко, його стан одразу покращає.
Однак потрібно враховувати, що на перших заняттях дихальною гімнастикою можуть проявитися такі симптоми, як почастішання дихання, нестача повітря, болісні відчуття, а також страх. Згодом вони зникнуть, головне, не припиняти заняття.
Ця гімнастика не має вікових обмежень. З її допомогою можна вилікувати астму, гіпертонію, пневмосклероз, емфізему легень, астматичний бронхіт, пневмонію, стенокардію, порушення мозкового кровообігу, а також деякі види алергії.
Заняттям бажано виділяти один і той самий час протягом дня, наприклад, 08.00, 12.00, 16.00 та 20.00.
Основний принцип гімнастики Бутейка полягає в тому, що протягом 2-3 секунд потрібно зробити неглибокий вдих, а в наступні 3-4 секунди – видих. Поступово пауза між вдихами мусить збільшуватися. При цьому важливо дивитися вгору і не лякатися можливого тимчасового відчуття нестачі повітря. Головне завдання – поступово досягти паузи між вдихами у 50-60 секунд.
ЯК РОБИТИ?
1. Зробіть неглибокий вдих і затримайте дихання до появи нестачі повітря. Постарайтеся якнайдовше залишатися в цьому положенні, за необхідності робіть короткі вдихи.
2. Зробіть неглибокий вдих і затримайте дихання в процесі ходьби, наприклад, пересуваючись по кімнаті, до відчуття нестачі повітря. Відпочиньте і повторіть знову. (Пацієнтам з тяжкою формою бронхіальної астми ця вправа строго протипоказана).
3. Дихайте неглибоко та поверхово протягом 3 хвилин. Потім спробуйте збільшити цей час до 10 хвилин.