Різдво: ярмарок
Щороку по всій Швеції відбуваються традиційні різдвяні ярмарки, де можна купити все для зустрічі Різдва: різні вироби ручної роботи, солодощі, свічки та подарунки.
Такий різдвяний базар проходить щороку і в місті Бодені, на півночі Швеції, в районі церкви, де багато дерев’яних котеджів гостинно відчиняють свої двері для відвідувачів.
Будиночки – це церковні котеджі. Церква Оверлулео у Бодені була побудована у 1831 році і стала центральною у районі. Навколо церкви виросло церковне котеджне селище.
Планувалося збудувати 400 будинків. Але їх ніколи так не стало. 1919 року тут було 128 котеджів. – У них розміщувалися парафіяни з околиць Бодена, коли відвідували церкву, базари та ярмарки.
Сьогодні у церковному селі залишилося 32 котеджі. 30 із них здаються в оренду туристам у літні місяці. Восени та взимку – проходять ярмарки.
Тут можна купити вироби місцевих майстрів народних промислів та різноманітні продукти харчування.
Широко представлені вироби з вовни: від варешок та шкарпеток до одягу, валяні діди морози та іграшки – тварини, ювелірні прикраси.
З продуктів харчування на ярмарку можна купити сир, мед, різні солодощі з ягід, а також популярні гліги різних смаків.
Різдво: герцог Юхан та польська принцеса
Глег – це гарячий напій із червоного вина з додаванням прянощів, поширений у період Різдва у Швеції та Фінляндії. Історія його створення йде у давнину.
Згідно з переказами, шведський герцог Юхан III різдвяного вечора 1562 року привіз до Або (зараз місто Турку у Фінляндії) свою дружину, польську принцесу Катерину Ягеллонку, яка, щоб зігрітися, пила гаряче червоне вино з корицею.
У XVI-XVII століттях вино, приправлене медом і прянощами, підігрівали і використовували як зігріваючий напій в холодну пору року. Найменування “глег” напій отримав у Швеції наприкінці XVIII століття.
У пекарні випікають найпопулярніший тонкий хліб круглої форми у справжній печі на дровах. Люди стоять у черзі, щоб купити цей хліб, бо охочих стільки, що його не встигають випікати.
Для дітей є можливість провести час креативно і з користю – під керівництвом майстрів звалювати іграшку з шерсті або спекти святковий пиріг.
В одному з будиночків роблять свічки, де демонструють процес виготовлення від початку до кінця. Бажаючі можуть спробувати самостійно занурити свічки у розтоплений віск та повісити на просушування.
З погодою цього разу пощастило – випав білий сніг та температура – мінус 3 градуси (до цього були тріскучі морози, та й зараз на градуснику – мінус 31).
На ярмарку по-особливому відчувається чарівна, святкова та затишно-домашня атмосфера Різдва – все вкрите білим покривом, перед кожним будиночком горять свічки, сяють вогнями та іграшками вбрані ялинки. А над цим височить підсвічена прожекторами красива старовинна церква.
Різдво: в очікуванні Дідуся Томте
Дідусь Томте – це шведський Дід Мороз. Живе він у селі Томтеланд. Вона розташована неподалік міста Мора y підніжжя гори Гесундабергет і населена тролями, гномами та ельфами. Це справжня шведська казка! Сюди можна приїхати цілий рік та потрапити в атмосферу свята.
Цієї осені в цьому селі побувала і моя онука, їй 4 роки. Дідусь Томте – її улюблений персонаж, історію про нього вона готова слухати щодня, з цікавістю та невтомно. – Адже щороку він приносить їй подарунки та вручає особисто. Все повторилося і цього разу.
Різдво, як завжди, всією сім’єю зустрічаємо на дачі. Перед будинком прикрашаємо іграшками та гірляндами ялинку. У снігу розчищаємо широку доріжку, уздовж неї запалюємо смолоскипи – щоб дідусеві Томте все було добре видно.
І ось – ви чуєте, як скрипить сніг – це йде він, Томте…
Вікторія Ларссон
Фото автора
Швеція, Боден