На запитання читача відповідає лікар-терапевт Дмитро Баранов:
– Остеопороз – це патологія, при якій кістки втрачають кальцій і стають менш щільними і крихкими, легко деформуючись або ламаючись при найменшій травмі.
До розвитку остеопорозу можуть призвести кілька причин.
МАЛОРУХЛИВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ – рух забезпечує покращений кровообіг і живлення кістки, а отже, і її міцність, тому саме гіподинамія винна у поширеності цього захворювання.
КОМПЛЕКЦІЯ – високі й худі (тонкокісткові) люди більше схильні до остеопорозу, ніж кремезні і низькорослі.
НЕСТАЧА ВІТАМІНУ D – вітамін D синтезується в організмі людини самостійно, під впливом сонячних променів, або надходить до нього з таких продуктів, як риб’ячий жир, масло, яйця, печінка і молоко. Вітамін бере участь в процесі регуляції всмоктування кальцію в кишечнику і механізмі утворення кісткової тканини. Відповідно, брак сонячного світла або дефіцит в раціоні перерахованих вище продуктів збільшують ризик розвитку остеопорозу.
ХРОНІЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ – остеопороз розвивається при цукровому діабеті, хворобах щитовидної залози, хронічній нирковій або печінковій недостатності, синдромі порушеного всмоктування в кишечнику тощо.
Методи лікування остеопорозу поділяються на медикаментозну терапію (підбирається індивідуально, після проведення необхідних обстежень) і рекомендації щодо способу життя.
Як заходи профілактики остеопорозу необхідними є регулярні заняття гімнастикою, при цьому бажано, щоб комплекс вправ підібрав фахівець з ЛФК з урахуванням ваших особливостей і можливостей. Ефект від лікувальної фізкультури посилить масаж, але пацієнтові з остеопорозом його потрібно робити дуже обережно, щоб уникнути пошкодження кісток.
Якщо у вас немає протипоказань до засмаги, то частіше приймайте сонячні ванни – вони сприяють синтезу вітаміну D і тим самим – нарощуванню кісткової маси.
Також при схильності до остеопорозу потрібно зменшити вживання м’ясних продуктів і газованих напоїв, які підсилюють виведення кальцію з організму. Але обов’язково введіть в раціон сою, рибу, горіхи, мед, шпинат, броколі, капусту, кисломолочні продукти.
Що стосується вашого другого запитання: артрит – це запалення тканин суглоба. Своєрідною проміжним ланкою між артритом і остеопорозом виступає артроз (остеоартроз), що представляє собою дегенеративно-дистрофічний процес в суглобі. Остеопороз посилює процеси артрозу. Спочатку знижується щільність кісток в місцях суглобових поверхонь, потім дегенеративні процеси зачіпають і хрящову тканину суглоба з розвитком вторинного запалення в ньому.
Таким чином, артрит у пацієнта з остеопорозом можна розглядати як ускладнення остеопорозу, і його наявність говорить про глибоке ураження кістки патологічним процесом.
Підготувала Ірина Лебединець