«Я – вдова ліквідатора аварії на ЧАЕС. У 1999 році, після смерті чоловіка, перейшла зі своєї пенсії на пенсію за втратою годувальника за нормами Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Але в жовтні 2017 року моя пенсія не перераховувалася у зв’язку з масовим осучасненням пенсій в країні. Як таке могло статися? За наявності 40 років стажу мене позбавили права на осучаснення пенсії. Я зверталася до судів, дійшла аж до Верховного суду України. Зверталася також по допомогу в одну з політичних партій. Обіцяли допомогти: зробити депутатський запит. Минуло півроку – і ніякої реакції. Куди я ще можу звернутися? Копії документів додаю.
Антоніна Петрунькина, м. Дніпро»
З відповідей Пенсійного фонду, які додаються до листа, видно, що там не зрозуміли суті вашого питання. Справа в тому, що ви отримуєте пенсію, яка розрахована на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ». Цей вид, до слова, не залежить від кількості стажу. Тут відіграє роль розмір зарплати і відсоток втрати працездатності чоловіка. Такий вид пенсії, як у вас, у жовтні 2017 року перерахунку не підлягав. Так зване осучаснення стосувалося пенсій, призначених за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Ці пенсії, на відміну від чорнобильських, обчислюються за зовсім іншою формулою. І зміни у жовтні 2017 року, відповідно до Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 3 жовтня 2017 року №2148-VIII, стосувалися саме цієї формули.
З огляду на те, що чорнобильцям у 2017 році пенсії не осучаснювали, ваші звернення до вищих інстанцій не мають сенсу. Пенсія обчислена відповідно до чинного законодавства. Інше питання в тому, що саме законодавство не цілком справедливе, про що ми теж не раз писали.
Сергій Коробкін, незалежний консультант