Здоров'я

Як повернути втрачений апетит?

Як повернути апетит?

Хоча більшість людей з віком стикається з проблемою зайвих кілограмів і шукають спосіб менше їсти, є й ті, кого турбує часткове або повне зникнення апетиту і втрата ваги.

Про що говорить і чим загрожує тривала байдужість до їжі, розповіла терапевтка вищої категорії Сніжана Ляшук.

Чому виникає байдужість до їжі?

Апетит – це складний механізм, який регулює нашу потребу в їжі і, відповідно, надходження в організм поживних речовин. Причому в цей процес залучено відразу кілька систем організму: травна, центральна нервова та ендокринна.

Якщо людина здорова, бажання поїсти приблизно в той самий час у неї викликає відчуття голоду, а також зовнішній вигляд і запах їжі. Якщо цей механізм порушується, виникає гіпорексія – значне зниження апетиту, або анорексія – практично повна його відсутність. Це може статися під впливом різних факторів: як природних і відносно безпечних, так і таких, що сигналізують про серйозні захворювання.

Що може спровокувати проблему?

До поширених природних причин, що викликають проблеми з апетитом, належать сильна фізична втома або емоційне виснаження, гострий або хронічний стрес, а також вікові зміни, внаслідок яких знижується кількість рецепторів, що відповідають за сприйняття смаку та запаху.

Спровокувати порушення апетиту здатний і прийом певних медикаментів (антибіотиків, знеболюючих, сечогінних препаратів), малорухливий спосіб життя, спекотна погода, часте куріння або зловживання алкоголем. Деякі люди також не можуть нормально їсти напередодні важливих життєвих подій (наприклад, весілля, переїзду) і коли дуже захоплені якоюсь ідеєю або діяльністю.

Як правило, у вищезазначених випадках апетит, після зникнення провокуючого фактора, приходить до норми самостійно.

Коли слід хвилюватися?

Якщо ж у вас не було ані перевтоми, ані стресу, а інтерес до їжі несподівано зник, це може бути сигналом про проблеми зі здоров’ям. Іноді вони явні – зокрема, апетит зазвичай сильно знижується або зникає при застуді, на тлі підвищення температури та загального нездужання.

Але найчастіше небезпечні патології, симптомом яких є гіпорексія або анорексія, протікають приховано. Це можуть бути хронічні захворювання легень, шлунково-кишкового тракту, серця та судин, ендокринні розлади, інтоксикації організму, пухлини, порушення в роботі мозку, печінки та нирок, анемія, ВІЛ-інфекція, туберкульоз, а також депресія та інші психологічні проблеми.

У чому небезпека

  • Тривала відсутність апетиту загрожує дефіцитом калорій та поживних речовин, що призводить до нездорового схуднення. Внаслідок чого виникають ослаблення імунітету, гіповітаміноз, занепад сил, сонливість, дратівливість, головний біль і запаморочення. Страждають усі системи організму, порушується обмін речовин, тому згодом перелічені симптоми доповнюються болями у животі, погіршенням зору, порушенням координації.

Коли йти до лікаря?

Якщо байдужість до їжі зберігається протягом місяця і супроводжується нудотою, слабкістю або різкою втратою ваги, слід звернутися до сімейного лікаря. Фахівець проведе огляд, розпитає вас про супутні симптоми, ліки, які ви приймаєте, спосіб життя і наявність стресових подій останнім часом.

Також індивідуально можуть бути призначені різні обстеження: загальний та біохімічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, перевірка гормонів щитовидної залози, тести на гепатити, УЗД внутрішніх органів тощо.

Усе це є необхідним для виявлення причини, через яку зник апетит. Залежно від того, наскільки вона виявиться серйозною, лікар дасть свої рекомендації щодо корекції способу життя та режиму харчування або ж направить вас до профільного фахівця: ендокринолога, кардіолога, онколога, інфекціоніста, гастроентеролога, психотерапевта.

Допоможуть трав’яні настої та щоденні прогулянки

Якщо звернутися до лікаря поки що немає можливості, спробуйте повернути апетит самостійно:

  • вживайте продукти, що стимулюють апетит (цитрусові, кислі ягоди та яблука, цибулю, часник, черемшу, кріп, базилік, прянощі);
  • вранці натще з’їдайте чайну ложку меду;
  • пийте трав’яні настої на основі кульбаби, листя м’яти;
  • щодня будьте на свіжому повітрі.

Ірина Лебединець

Новое на сайте

  • Новини

Весняне меню: суп з редис здивує поєднанням продуктів і тонким смаком

Перша весняна зелень, перші ніжні овочі і, звичайно, салат з редиски - це прикмети квітня.…

02/04/2025 17:57
  • Статті

Не за всі гроші світу: хто має право на безоплатну допомогу в суді

В Україні працює система безоплатної правової допомоги. Вона допомагає людям вирішувати юридичні питання, зокрема в…

02/04/2025 16:56
  • Статті

Як подовжити виплати з інвалідності: що потрібно знати про повторний огляд

З січня 2025 року змінено правила встановлення інвалідності та призначення пенсій за інвалідністю. Відповідні зміни…

02/04/2025 15:58
  • Новини

Полуниця буде великою і солодкою: обов’язково внесіть це підживлення під час цвітіння

Хочете отримати хороший урожай полуниці? Не забудьте вчасно внести правильне підживлення. Розповідаємо про найефективніше.

02/04/2025 15:00
  • Новини

Легка й повітряна: готуємо найсмачнішу сирну паску за найпростішим рецептом

Великдень не за горами, тож варто запастися рецептами святкових страв. Обов'язково спробуйте приготувати цю сирну…

02/04/2025 14:00
  • Новини

У деяких українців не приймуть показання лічильнків: кому доведеться платити більше

Комунальники попередили про те, що не приймуть показання лічильників у частини українців. Хто опинився в…

02/04/2025 13:00