Чому виникає больовий синдром у нижньому відділі хребта і як з ним боротися, розповіла невролог вищої категорії Наталія Гомоненко.
Гострі або тягнучі болі в області куприка мовою офіційної медицини називаються кокцигодинією. Це поширений хронічний больовий синдром, який виникає як внаслідок травми (часто застарілої), так і без видимих причин. Жінки страждають від цього стану приблизно втричі частіше за чоловіків.
Біль у куприку може мати як періодичний, так і постійний характер і тривати роками, несподівано виникаючи і так само раптово зникаючи.
Ця патологія не становить небезпеки для життя, але завдає людині відчутного повсякденного дискомфорту, вимотуючи її. Крім того, біль у куприку здатний спровокувати безсоння, депресію, зниження лібідо і навіть призвести до втрати працездатності.
Виділяють дві форми цієї патології: первинну (розвивається на тлі проблем безпосередньо з куприком) і вторинну (так звана псевдококцигодинія, виникає на тлі гінекологічних та урологічних захворювань, порушення роботи шлунково-кишкового тракту).
У цілому нині цей синдром є поліетиологічним, – це означає, що його виникненню сприяє безліч чинників. До основних причин належать:
Спровокувати розвиток болів у куприку здатні також часті запори або проноси, малорухливий спосіб життя, наявність таких захворювань, як геморой, простатит, остеохондроз, плоскостопість, ревматоїдний артрит.
У жінок додатковими факторами ризику є ускладнена вагітність і тяжкі пологи.
Основним симптомом патології є регулярний біль у крижово-куприковій зоні, який може віддавати у сідниці, стегно, промежину і нижню частину живота. За характером біль буває різним: гострим, колючим, ниючим, пульсуючим, переймоподібним. Неприємні відчуття частіше виникають ночами і посилюються при натисканні на куприк, під час ходьби, дефекації, тривалого сидіння, різкого вставання або при нахилах корпусу вперед. Біль стихає або при зміні положення тіла, або самостійно, без видимих причин.
Частота та інтенсивність нападів варіюються від досить рідкісних і легких до частих і дуже болючих. У ці моменти хворий може дуже бліднути або потіти, що пов’язане з реакцією нервової вегетативної системи.
Також у людини через больові відчуття в куприку може помітно змінитися хода, нерідко розвивається синдром подразненого кишечника.
При появі болю характерної локалізації потрібно звернутися до невролога або травматолога, також можуть знадобитися консультації гінеколога, уролога, проктолога, гастроентеролога. Лікар вислухає скарги, проведе огляд і призначить необхідні дослідження: лабораторні аналізи, УЗД органів черевної порожнини, рентген, КТ або МРТ попереково-крижового відділу хребта, ректороманоскопію.
Лікування підбирається індивідуально і спрямоване на усунення больового синдрому та його причин. Для цього призначаються нестероїдні протизапальні препарати, проносні засоби та мікроклізми, фізіотерапевтичні процедури , масаж, лікувальна фізкультура. При сильних болях проводиться ін’єкційна блокада. Для зняття психологічних симптомів (дратівливість, перепади настрою, апатія, проблеми зі сном) рекомендується прийом седативних препаратів, психотерапія.
Оперативне втручання застосовується рідко, в ускладнених випадках, при переломі або кісті куприка.
Для профілактики проблем з куприком:
Ірина Лебединець
Українці можуть "докупити" страховий стаж через електронний портал Пенсійного фонду, без необхідності відвідування установ. Як…
"Нафтогаз" впровадив нові правила для оплати рахунків за газ. Споживачів закликають не допускати прострочення платежів…
Виплати під загрозою! Якщо не проводити жодних операцій із пенсійною карткою, ви можете втратити доступ…
Стартувала видача гуманітарної допомоги. Продуктові набори та засоби гігієни надаються не кожній людині окремо, а…
У 2025 році в Україні змінюються умови отримання пенсій по інвалідності. Хто має пройти повторний…
Цієї ночі окупанти атакували кілька областей, зокрема Дніпропетровську, Харківську, Запорізьку, Київську та інші. Представники обласної…