Суспільство

Синьо-жовтий чи жовто-синій? Яким має бути український прапор, щоб країна розквітала?

Цікавить це питання і наших читачів. До редакції електронною поштою надійшов лист від Леоніда Алексєєнка. У ньому читач просить розповісти про те, чому дехто вважає, що кольори на прапорі нашої країни розташовані неправильно, і яким же насправді має бути український прапор.

Скоропадський не винен

Про те, що означають кольори на прапорі України, художники й історики сперечаються протягом усіх років незалежності країни, і навіть є версія, що через неправильне розташування кольорів Україна ніяк не досягне добробуту. Чи так це?

Є два основні тлумачення символів українського прапора. Одні вважають, що блакитний символізує мир і чисте небо, а жовтий – багаті поля України, і тому синій колір має бути вгорі полотнища. Їхні опоненти стверджують, що жовтий символізує вогонь, а синій – воду. Якщо розмістити синій колір зверху, вода «погасить» вогонь, і державу очікують усілякі негаразди.

Вважається, що винуватцем цих суперечок став гетьман Скоропадський, який буцімто «перевернув» прапор, вкинувши країну в хаос. Однак звинувачують гетьмана абсолютно даремно – українські фахівці з геральдики стверджують, що жодних історичних підтверджень того, що Скоропадський «перевертав» прапор, немає. Не підтверджується це й історичними документами.

Прапор, який затвердив гетьман 1918 року, мав, як і сучасний, верхню синю і нижню жовту смуги. А версія про те, що прапор «перевертали», має зовсім інше походження.

Розташування кольорів може бути будь-яким

Згідно з документами, в Україні у першій чверті ХХ століття були два рівноцінні варіанти прапора. Кольори на них були однаковими, але відрізнялися розміщенням. Варіант прапора з блакитною смугою вгорі і жовтою внизу став державним символом 1992 року, коли Верховна Рада України постановила: «Затвердити Державним прапором України національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої – синього кольору, нижньої – жовтого кольору…».

Однак прихильники жовто-синього прапора на підтвердження своєї правоти наводять правила геральдики, за якими кольори прапора мають повторювати кольори герба. Тобто, верх прапора відтворює колір основного атрибута герба, а низ – другорядного. Оскільки гербом України є золотий тризуб у синьому полі, прихильники цієї теорії вважають, що прапор має бути жовто-синім. Однак згідно з історичною наукою про прапори – вексилологією, для України рівноцінними є обидва варіанти. Більше того, навіть якби кольори на прапорі розміщувалися вертикально, це не суперечило б змісту, який ми вкладаємо в національний символ країни.

Перший прапор козаки отримали від поляків

Перше бойове знамено з зображенням орла реєстрові козаки отримали 1576 року від польського короля Стефана Баторія, бо в той час вони користувалися прапорами тих держав, на службі яких були. Пізніше у козаків з’явилися свої прапори і основою їх стало блакитне полотнище, на якому жовтою фарбою наносили зображення зірок, хрестів і зброї.

Джерела: kpi.ua, colorflag.com.ua, 5.ua

Раніше опубліковано: 23 серпня – День Державного прапора України.

Метки: Україна

Новое на сайте

  • Новини

Свята та народні прикмети 23 листопада – чому сьогодні треба освятити в церкві сіль і хліб

Сьогодні відзначають 24 щорічних пам'ятних дат. Серед них - День пам'яті жертв голодоморів в Україні,…

23/11/2024 06:21
  • Новини

Найвдаліший домашній торт на кефірі: складе гідну конкуренцію «Медовику» та «Наполеону»

Пропонуємо приготувати бюджетний та легкий торт на основі кефіру, який обов'язково сподобається усім любителям шоколадно-карамельного…

23/11/2024 05:23
  • Статті

Піжама для дівчинки – затишна краса будинку

Піжама – домашній одяг для сну та відпочинку, який характеризується комфортом носіння та м'якістю тканини.…

23/11/2024 00:20
  • Новини

Нова дата: коли День святого Миколая у 2024 році – що категорично заборонено робити

Після переходу на новоюліанський календар дата Дня святого Миколая змінилася. Православна церква України з минулого…

22/11/2024 23:55
  • Новини

Погода в Україні на суботу, 16 листопада

Чи буде в суботу тепло, чи готуватись до дощів і снігу? Що кажуть синоптики.

22/11/2024 23:30
  • Новини

Магнітні бурі у суботу, 23 листопада

Чи буде геомагнітна активність підвищена цього вікенду? Які прогнози роблять експерти?

22/11/2024 23:05