Але й про ярмарки, купецькі контракти, міське самоврядування, опікунство та церковні справи. Цьому документові довго намагалися надати чинності, проте це не вдалося, і після ліквідації гетьманства питання було остаточно закрито. Але попри це кодекс поширювали у списках, вивчали по ньому українське право і навіть посилалися в судовій практиці.
Починався кодекс із розділів, присвячених правам, честі, вольностям і свободам. З перших сторінок повідомлялося, що «право – це настанова, що провадить до всілякої справедливості», а «справедливість єсть віддавати кожному те, на що він має право». Всі справи вирішувалися через суд, а судді обиралися гідні, грамотні і «у правах досвідчені». При цьому претендентам мало бути щонайменше 25 і щонайбільше 70 років. Не обирали суддями іноземців, хворих людей і єретиків. Перш ніж обійняти посаду, судді складали присягу в церкві, при священикові та свідках.
Особливе ставлення було в той час і до державних чиновників. Якщо чиновник, навіть у літньому віці або при інвалідності, міг виконувати свої обов’язки, його не можна було звільнити. Якщо ж він сам хотів облишити службу, то проводжати його на пенсію належало зі всіляким пошануванням або з підвищенням чину.
Кодекс стосувався також і повсякденних проблем. Наприклад, громадяни не мали права давати в борг гроші або майно вартістю понад 12 рублів без позикового листа або розписки. Також обговорювалися правопорушення у вигляді незаконного вирубання дерев, браконьєрства або риболовлі на чужій ділянці, крадіжки худоби. За це були передбачені штрафи, і чималі. Тяжким злочином вважалося членоушкодження, а за різні види каліцтв, залежно від тяжкості, були передбачені тільки штрафи.
Згадувалося в кодексі і створення сім’ї. Ці питання найчастіше вирішували батьки, але й у них права не були безмежні – одружити дорослих дітей, якщо вони того не хотіли, батьки не могли. Однак якщо під час перемовин або сватання діти не сказали свого рішучого «ні», вважалося, що вони дали згоду і повинні обвінчатися.
Під захистом закону були й ті, хто вів антигромадський спосіб життя. Наприклад, смертна кара за вбивство стосувалася і вбивства жінки легкої поведінки. Щоправда, якщо таку жінку тільки облаяли або вдарили, покарання не передбачалося. А от за зґвалтування черниці злочинця страчували відтинанням голови, а самій черниці з коштів кривдника виплачували компенсацію. Ще жорстокіше карали педофілів – їх четвертували або спалювали живцем.
Раніше опубліковано: Битва під Городком: блискуча перемога
У якому віці можна буде вийти на пенсію наступного року і який стаж потрібно мати.
Сучасні туалетні системи із пластику стають незамінним рішенням для заміських будинків та дачних ділянок, де…
Уряд вирішив підвищити фінансову допомогу сім'ям загиблих захисників.
Стало відомо, якими погодними умовами будуть у перший зимовий місяць. Чого чекати.
Міжнародна організація надасть грошову допомогу деяким пенсіонерам. Виплати "приплюсують" до пенсій.
Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.