Иллюстративное фото /
Одну з них розповів Віталій Снятовський, нині генерал-майор у відставці, який очолює авторитетну громадську організацію «Об’єднання ветеранів вищих офіцерів міста Одеси».
***
У 1987 році Віталій Снятовський був призначений радником заступника міністра оборони Анголи Антоніо Тозе Міранда. А головним завданням було – надавати допомогу Народним озброєним силам визволення Анголи в постачанні озброєнням, технікою, продовольством. Іноді виникали життєві ситуації, далекі від поставленого завдання, але вихід з них доводилося шукати так само оперативно, як у бойовій ситуації.
Ангольці переважно жили племенами. Строго дотримувалися своїх звичаїв і насторожено ставилися до радянських фахівців, які надавали інтернаціональну допомогу Анголі. Кожен, навіть найменший промах «совєтіко» не минав безслідно. Так сталося і тоді, коли офіцери зенітно-ракетної бригади «Оса» піднесли в подарунок жінкам племені мамуїлів пральний порошок, не пояснивши його призначення. Дами на радощах помилися порошком, і невдовзі їхня шкіра вкрилася пухирями. Голова мамуїлів поскаржився на офіцерів, пригрозивши розірвати всі відносини з «совєтіко», і зажадав компенсації.
Сигнал про конфлікт швидко дійшов до радянського консульства. По тривозі було створено спеціальну групу для залагодження міжнародного скандалу. Старшим призначили полковника Снятовського.
***
Чим можна догодити розгніваному вождю? Звичайно ж, щедрими дарами. У вертоліт завантажили консерви, цукор, борошно, крупи, макарони, шоколад, цукерки, печиво. І не забули про спиртне: кілька ящиків горілки, пива і мінеральної води.
Розшукали головне стійбище кочівного племені (мамуїли займалися скотарством) на підходах до Намібійської пустелі. Спочатку вождь був налаштований войовничо. Почувши, що до нього завітав представник дипломатичної місії Радянського Союзу в Анголі, жестом запросив гостей пройти до намета. Віталій Степанович, теж жестом, дав знак нести подарунки…
Спочатку занесли в намет мінералку. Побачивши пляшки, вождь зігнав похмурий вираз з обличчя. А коли перед ним поставили два ящики з пивом і ящик з горілкою, його великі чорні очі заіскрилися лукавинкою. Взявши пляшку пива, він прочитав вголос: «Львівське». Потім, широко посміхнувшись, показав пальцем з величезним перснем на горілку і сказав чистою російською майже без акценту: «А це, якщо я не помиляюся, справжня «Столична». Хороша горілка під гарну закуску. Давно не пив».
«Я сторопів, почувши таке, – згадує Снятовський. – Запитав, де він навчився говорити і читати по-російськи». Вождь раптом бадьоро засміявся і сказав: «Так я ж вище Львівське військово-політичне училище Радянської Армії та Військово-Морського Флоту закінчив. Давайте, товаришу полковник, за зустріч по ковточку, як бувало ми з друзями у звільненні у вареничній біля Галицького базару пригощалися».
***
Коли дружнє застілля добігало кінця, вождь мамуїлів сказав: «На знак мирного врегулювання конфлікту дарую вам, товаришу колонель (полковник. – Прим. Авт.), найкрасивішу жінку мого племені!» Невдовзі до намета привели дівчинку років чотирнадцяти-п’ятнадцяти. Спроба офіцера відмовитися від подарунка обурила вождя. І він пригрозив повідомити про потерпілих жінок урядові, де «дослухаються до його слів».
Довелося зв’язуватися з консульством – наказали подарунок прийняти.
«Як же її звати-величати будемо?» – запитав Снятовський вождя. Той широко посміхнувся і сказав: «Називайте її Кончита».
Вертольотом дісталися Луанди. Там переговірну групу зустріли молоді люди в чорних костюмах. Їм-то Віталій Степанович і передав свій екстраординарний подарунок. І подумки побажав перлині племені мамуїлів добра та щастя.
***
Минули роки. Снятовський після Анголи повернувся до Союзу продовжувати армійську службу. Одного разу в Ташкенті йому доручили зустріти і супроводжувати делегацію з Москви. Коли на трапі літака з’явилася імпозантна жінка, всі погляди були прикуті до неї. А вона раптом, обганяючи інших, кинулася до Снятовського. Схопила його за руку і низько вклонилася. Це була Кончита!
Виявилося, тоді з Луанди Кончиту направили на навчання до Москви. Африканська красуня успішно закінчила університет імені Патріса Лумумби та Інститут міжнародних відносин: здобула вищу військову освіту і вивчила кілька мов – російську, іспанську, англійську.
Подальша доля Кончити Віталію Степановичу не відома. Якось від колишніх товаришів по службі дізнався, що вона обіймала відповідальну посаду в Африканському національному конгресі, а потім представляла його інтереси в ООН.
Така от бувальщина. Але ж доля могла б і не вивести беззахисну дівчинку за орбіту колостадного перебування, якби не виник міжнародний конфлікт через пральний порошок.
Віктор Мамонтов
На фото: Віталій Снятовський, генерал-майор у відставці; Віталій Снятовський (крайній ліворуч) з ангольськими аміго (товаришами) перед вильотом до племені мамуїлів для залагодження конфлікту.
Раніше опубліковано: Як добре бути генералом?
Учасники бойових дій (УБД) мають право на безоплатну юридичну підтримку — від консультацій до представництва…
Побілка дерев — це важливий етап у догляді за садом. Дізнайтеся всі нюанси проведення процедури.
Втомилися від довгих приготувань? Ліниві голубці – це швидкий та смачний спосіб приготувати традиційну страву…
В Україні різко похолодало. Втім, після незабаром українців чекає черговий "погодний сюрприз".
Пенсійні пільги прокурорам давно хотіли скасувати, але все ніяк не можуть цього зробити. Що відомо…
Триває реєстрація на отримання грошрвої допомоги. Хто може скористатися програмою та що для цього потрібно.