У новому відео на Youtube-каналі “На пенсії” експерт нашого видання, журналіст Сергій Коробкін відповідає на такі запитання:
- Як рахують пенсійні виплати в Європі?
- Коли європейці виходять на пенсію?
- У яких країнах отримують найбільші пенсії?
За рейтингами інституту “Мерсер” за 2023 рік у списку першокласних європейських пенсійних систем опинилися насамперед Нідерланди, Ісландія та Данія. Також гарною вважають пенсійну систему у Фінляндії, але це не завжди означає, що в цих країнах найвищі пенсії.
Рейтинг, крім іншого, враховує безліч критеріїв, серед яких:
рівень державної підтримки пенсіонерів,
- збереження заощаджень,
- рівень зростання пенсій,
- рівень державних витрат,
- демографічна ситуація,
- рівень державного боргу,
- економічне зростання,
- рівень роботи місцевих пенсійних фондів.
Зазначається, що більш-менш міцні пенсійні системи є також у Великій Британії, у Німеччині, в Австрії, Португалії, Норвегії та Швеції. Дещо гірші справи у Франції, Іспанії та Хорватії.
А ось в Італії та Польщі рівень пенсійного забезпечення вважається слабким. У рейтингу вони стоять нижче середнього рівня. Україна до цього переліку не потрапила.
Загалом дослідження проводилося у 47 країнах світу. Попри те, що більшість європейських країн входить до ЄС, розмір пенсій у них визначають по-різному.
Як нараховують пенсійні виплати в Європі
Мінімальний розмір виплат може залежати не тільки від соціальної політики окремої держави, а й від міста, де живе пенсіонер. Місцева влада може встановлювати певні надбавки.
У Європі є дуже багато знайомих нам понять, як-от мінімальна виплата, індексація, пільги, спеціальні пенсії – все це там теж є, але на дещо іншому рівні.
Пенсії там також залежать від розміру страхових внесків. Простіше кажучи, від стажу і зарплати.
У деяких країнах у формулу розрахунку підставляють бали, наприклад, різні види стажу дають різну кількість балів, або бали перераховують за кількість сплачених страхових внесків.
Як влаштовані пенсійні системи в країнах ЄС
У більшості європейських країн діє трирівнева пенсійна система.
1 рівень – солідарні пенсії
Усі платять податки в загальний бюджет, потім із нього отримують пенсію.
Держава при цьому гарантує якість хоча б мінімальних виплат.
2 рівень – накопичувальні пенсії
Тут частина податку людини йде не в загальну казну, а на персональний рахунок людини та до настання пенсійного віку накопичується з відсотками.
3 рівень – добровільне пенсійне страхування
Тут людина сама собі накопичує на пенсію, користуючись послугами, наприклад, недержавних пенсійних фондів або страхових компаній.
В ідеалі при виході на пенсію людина отримує виплати з трьох джерел.
Корпоративна пенсія
Це можна назвати різновидом накопичувальної пенсії, але тут накопичувати допомагає не пенсійний фонд, державний чи приватний, а підприємство, на якому працює людина.
Наприклад, відпрацювавши довгий час на одному місці, така людина має право потім розраховувати не тільки на пенсію держави, а, наприклад, і від свого заводу. Відпрацювавши достатню кількість років на двох підприємствах, можна отримувати на пенсії додаткові виплати одразу з двох місць роботи та, звісно, державну пенсію.
Які пенсії платять у ЄС
Ще безліч подробиць і приблизні цифри щодо середніх пенсій у європейських країнах наводить у новому відео на Youtube-каналі “На пенсії” експерт нашого видання Сергій Коробкін.
Вас також можуть зацікавити новини:
Революційний пенсійний закон ухвалено: як тепер враховуватимуть стаж (відео)
Про що замовчує уряд: що зміниться для українських пенсіонерів у травні (відео)