Ключові тези:
Уряд продовжує експерименти над українцями. Кабінет Міністрів доволі несподівано ухвалив низку рішень про масштабне реформування соціальної сфери. Деякі з них так і називаються «експериментальні проєкти». Можна сказати, що на наших з вами очах відбувається серйозна реформа, яку нам не обіцяли.
Раніше ми розповідали, хто може отримати 50 тисяч гривень від держави.
Нещодавно ми розповідали, що від 1 липня частина функцій від органів соцзахисту перейшла до Пенсійного фонду. Проте, як з’ясувалося, наприкінці червня уряд затвердив ще кілька рішень, і тепер цілих 39 видів державних допомог будуть призначатися і виплачуватися Пенсійним фондом.
Незрозуміло, чому це зроблено так терміново та ще й без будь-якого попередження. Офіційно про додаткові нововведення Пенсійний фонд оголосив тільки на початку липня. І чим більше чиновники закликають не хвилюватися, нібито це суто технічне рішення, тим більше є побоювань, що між рядками постанов знов приховані якісь неприємні сюрпризи. Тому зараз над цим поміркуємо та розповімо:
Перелічувати всі 39 видів виплат немає сенсу.
Ті, хто вже оформлював виплати у соцзахисті самі добре знають, про які допомоги йдеться. Це, зокрема:
Все це тепер буде у руках Пенсійного фонду разом з пенсіями, субсидіями, лікарняними та іншими страховими виплатами. Фактично йдеться про поступову ліквідацію управлінь соцзахисту, а Пенсійний фонд тепер буде суперструктурою. За словами міністерки соцполітики Оксани Жолнович, Пенсійний фонд перетворюється на виплатне агентство.
Підкреслюю, що стосується пенсій, то тут від 1 липня абсолютно нічого не змінюється. Вони як виплачувалися, так і будуть надалі виплачуватися. При цьому наразі ніякого збільшення виплат, ніякої бальної системи. Все так, як і раніше.
Що ж змінюється для одержувачів саме соціальних допомог? Для тих хто отримує будь-яку соціальну допомогу, вона також має виплачуватися і надалі автоматично, принаймні найближчі 2-3 місяці. Чому саме стільки – далі поясню. Поки що гроші, як і раніше надходитимуть, просто тепер це контролюватиме Пенсійний фонд. Для тих, хто встиг нещодавно подати заяву на виплату до соцзахисту чи ЦНАПу, документи вже мали передати Пенсійному фонду, і вже вони повинні ухвалити рішення про призначення чи відмову щодо виплат. Тут можуть бути затримки з ухваленням рішення до 60 днів. Тобто впродовж двох місяців вони повинні всі справи опрацювати.
Наголошується, що тепер подавати заяви на оформлення виплат буде зручніше. По-перше, це тепер можна робити незалежно від місця проживання. В Пенсійному фонді наголошують, що:
Рішення про часткове передавання нових функцій Пенсійному фонду Кабмін затверджував різними Постановами – від 11 червня, від 23 червня, а також від 25 червня. І вже від 1 липня собєси мали передати всі справи, а Пенсійний – налагодити роботу. Зрозуміло, що чисто фізично такий обсяг роботи за кілька днів зробити просто неможливо.
Програмне забезпечення буде допрацьовуватися поступово, і на сьогодні ані портал Пенсійного фонду, ані застосунок Дія ще повністю не готові до роботи у новому режимі. В коментарях на сторінці Пенсійного фонду у фейсбуці люди скаржаться, що в деяких ЦНАПах їх тепер футболять до Пенсійного фонду, або просять чекати тиждень-два, бо у них ще немає відповідних програм. Та і в Дії жодних додаткових функцій досі не з’явилося.
Так, з часом все це має працювати якісніше і набагато швидше, ніж раніше. У Пенсійного фонду буде доступ до всіх можливих реєстрів, щоб люди не бігали по різних інстанціях і кабінетах та не збирали купу різних папірців, які раніше вимагали для оформлення виплат.
Передавання функцій наче спрямоване на оптимізацію роботи саме державних органів, ініціатори цих масштабних змін запевняють, що це прискорить їх роботу, дозволить ретельніше контролювати витрати, здійснювати верифікацію, швидко формувати звітність та зробить систему прозорішою. А ще дозволить скоротити штат працівників або, як красиво написала у себе на сторінці у Фейсбуці заступниця міністерки соцполітики Дарина Марчак, це «вивільнить ресурс працівників соціальної сфери на виконання інших задач».
Вона наголосила, що багато років існувала стара система призначення і проведення соціальних виплат, стара система інформаційних технологій, що в управліннях соціального захисту продовжували існувати черги, заявки на виплати могли не розглядатися місяцями через паперовий, а не цифровий документообіг. Тобто слава цифровізації.
Але зараз у перехідний період низка одержувачів виплат може зіткнутися не просто із затримкою в оформленні виплат, а практично з їх припиненням.
Про що ж нам поки не розповідають, а замість цього кажуть, що все буде добре? В постанові Кабміну №765 від 25 червня зазначено, що — цитую — протягом липня-серпня Пенсійний фонд має надіслати одержувачам соціальних допомог повідомлення про необхідність звернутися вже до 1 вересня 2025 року до органів Пенсійного фонду для подання заяви або інших документів, необхідних для встановлення права на продовження виплати грошових допомог.
Вочевидь, тих, які раніше призначалися на пів року з правом автоматичного продовження. Тож тепер автоматичного продовження не буде? Принаймні цього разу треба показатися в Пенсійному фонді та оновити дані. В постанові зазначено що Пенсійний фонд має оповістити таких людей бодай якось:
У разі відсутності зв’язку з одержувачем грошових допомог працівник Пенсійного фонду має скласти акт про інформування такої особи, в якому зазначаються дата і час здійснення дзвінків, повідомлень, їх кількість (не менше двох), і це все долучається до матеріалів електронної справи. А якщо вам не додзвонилися, то з вересня виплату вже можуть припинити. А якщо взагалі не дзвонили та людина й гадки не має, що їй треба прийти? Відповіді наразі немає та офіційних роз’яснень від Пенсійного фонду з цього приводу теж досі не було.
А ще є категорія осіб, яким для подальших виплат знадобиться пройти фізичну ідентифікацію до 1 жовтня. Це стосується тих, хто жив або живе на прифронтових територіях, де органи соцзахисту свого часу не могли фізично працювати. Допомога таким особам призначалася з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів №214 від 7 березня 2022 року. Постанова давала право на автоматичне продовження виплат на час воєнного стану. Зокрема не потрібно було кожні пів року оновлювати дані. І так само продовжувалися виплати навіть за тими справами, де закінчувався строк інвалідності. Зараз ту постанову №214 взагалі скасовують. Автоматично виплати продовжувати тепер ніхто не буде. Мінсоц підготував Пенсійному фонду конкретні списки тих, хто має пройти ідентифікацію до 1 жовтня, щоб виплати їм не припинили.
Не варто виключати, що у всьому цьому є якийсь прихований задум. Потім раптово виявиться, що всім потрібно донести якісь документи. Звісно, що Пенсійний фонд всіх не зможе вчасно сповістити. І виплати автоматично припиняться. Хтось їх вчасно відновить, хтось ні. Так і пройде величезна економія та автоматична верифікація.
Так, цифровізація це нормально та зручно. Але на моє особисте переконання, за цим об’єднанням функцій стоїть щось інше, є якісь мотиви, про які нам не розповідають правду, а можливо, і не розкажуть. Рішення вочевидь готувалося давно, але якось тихо, вибачте, зробили все як щури у темному куті, наче соромились та щось насправді приховали від суспільства. Оголосили заднім числом, поставили перед фактом та підсвічують лише гарну сторону процесу.
Окрім ідентифікації Пенсійний фонд також проведе масштабну перевірку – про те, кого це торкнеться і як буде проходити перевірка – дивіться у нашому новому відео.
Вас також можуть зацікавити новини:
Домашній лимонад – це не лише смачно, а й корисно. Спробуйте приготувати його за перевіреним…
Верховна рада дала "зелене світло" добровільній службі для українців віком від 60 років. Новий закон…
Верховна рада України призначила членів нового уряду на чолі із прем'єр-міністром Юлією Свириденко.
Досвід, надійність та готовність працювати за помірну плату роблять літніх співробітників привабливими кандидатами у кризовий…
Підв’язати лозу – справа не лише для охайності. Розташування пагонів може як стимулювати ріст, так…
Цей домашній десерт легко готується, але має смак, як у кондитерській. Спробуйте перевірений рецепт із…