Ключові тези:
Раніше ми розповідали про податок на нерухомість в Україні: кому і скільки доведеться заплатити у 2025 році.
У Центральному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції України у місті Києві наголошують: існує кілька основних способів підтвердити право власності. Їх варто знати, щоб уникнути проблем із нерухомістю — під час купівлі, продажу, дарування або оформлення спадщини.
Купівля-продаж, дарування чи обмін нерухомості оформлюються через нотаріуса. Завірений і зареєстрований договір є законним доказом переходу права власності.
Цей документ — ключовий доказ прав на майно. У виписці зазначаються власник, дата реєстрації права, а також інформація про обтяження чи арешти. Саме цей реєстр вважається головним джерелом інформації про нерухомість у 2025 році.
Якщо житло передано у спадок, обов’язковим є нотаріальне свідоцтво. Без нього спадкоємець не зможе внести дані до державного реєстру.
У випадках спорів або потреби юридично підтвердити право на об’єкт, вирішальне значення має судове рішення. Після його набуття законної сили необхідно зареєструвати його у Держреєстрі.
Документи про приватизацію, видані у 1990–2000-х роках, залишаються дійсними. Але фахівці радять зареєструвати таке право в електронному реєстрі для більшої юридичної захищеності.
Для цього достатньо замовити інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на сайті Мін’юсту або в застосунку Дія. У довідці буде вказано:
Іноді можуть виникнути складнощі з документами або реєстрацією прав.
Якщо втрачено документи — можна отримати дублікат через реєстр або звернутися до нотаріуса, який оформлював угоду.
Якщо право власності не зареєстроване в реєстрі — для об’єктів, набутими до 2013 року, потрібно звернутися до ЦНАПу для внесення інформації.
Якщо є підозра на підробку — варто проконсультуватися з юристом або нотаріусом. Якщо підозри підтвердяться — звертатися до поліції.
Якщо виник майновий спір — виключно суд визначає, хто є законним власником. Після цього — обов’язкова державна реєстрація.
Читайте також:
Частина українців можуть отримати багатоцільову грошову допомогу від благодійного фонду "Карітас". Яким критеріям потрібно відповідати…
Пенсії можуть переглядати за новими правилами. Уряд уже підготував законопроєкти, які обіцяють «справедливість» – але…
У парламенті знову заговорили про зміну пенсійного віку. Що саме пропонують та кого стосуватимуться зміни.
Британський довгожитель не ходить до лікарів, не приймає жодних пігулок і щодня їсть одну просту…
Класична кабачкова ікра на зиму – це не просто смачна закуска, а справжній кулінарний символ…
9 липня очікується погода без опадів на всій території України, крім Вінниччини та Житомирщини.