Новини

Одна область може залишитися без питної води: Україна наближається до водної кризи

Ключові тези:

  • Україна перебуває на межі водної кризи через брак ресурсів і відсутність системного управління — країна посідає останнє місце в Європі за рівнем забезпечення водою, і ситуація стрімко погіршується.
  • Одеська область у зоні найбільшого ризику через залежність від транзитної води з Дністра — у разі політичних або кліматичних змін надходження води може зупинитися.
  • Виснаження підземних вод і низький рівень очищення стоків загострюють проблему — лише третина стічних вод проходить повноцінну очистку, а водоносні горизонти не встигають поновлюватись.

Раніше ми розповідали про десять недуг, які лікує вода.

За словами голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Сергія Сухомлина, країна посідає останнє місце в Європі за рівнем забезпечення водними ресурсами й перебуває серед аутсайдерів у світовому рейтингу — на 23-24 позиції, пише Суспільне. Ситуація лише погіршується, а системної політики у сфері управління водою досі немає.

Одещина під загрозою: залежність від транзитної води

Найкритичнішою є ситуація на півдні, зокрема в Одеській області. Цей регіон отримує воду з Дністра — річки, яка бере початок за межами України. Це означає, що певні зміни в регіонах вище за течією можуть суттєво зменшити надходження води або повністю його припинити. Якщо на верхів’ї Дністра виникне дефіцит води, то регіони, які розташовані вище, в першу чергу дбатимуть про власні потреби

«У випадку політичних чи кліматичних змін транзитна вода може зникнути або зменшитись. Якщо ситуація з водою у верхній частині течії загостриться, то регіони вище за течією насамперед забезпечуватимуть себе», – сказав Сергій Сухомлин.

Виснаження підземних джерел та неочищені стоки

Ще одна серйозна проблема — швидке зниження рівня підземних вод. Дощі більше не встигають наповнювати водоносні горизонти. В околицях Одеси масово пересихають джерела, а видобуток підземної води стає дедалі дорожчим.

Крім того, якість наявної води на всій території України постійно знижується. Наразі лише третина стічних вод проходить повноцінну очистку. Це створює додаткове навантаження на систему водозабору та потребує більше ресурсів для підготовки питної води.

Порятунок — у системному підході

Певне полегшення має дати Миколаївський водогін, який планують здати в експлуатацію у серпні 2025 року. Але Сергій Сухомлин наголошує: одного інфраструктурного проєкту недостатньо. Фахівець бачить вихід у створенні єдиного національного центру управління водними ресурсами. Без цього криза водопостачання лише поглиблюватиметься. На думку голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури, питання води повинне стати частиною стратегії національної безпеки України.

Читайте також:

Новое на сайте

  • Новини

Магнітні бурі на середу, 20 серпня 2025 року: на що чекати Землі?

Астрономи фіксують підвищену активність магнітосфери: на Сонці продовжуються спалахи. Фахівці радять бути уважними літнім та…

19/08/2025 22:54
  • Статті

Сезонні ласощі без ризику: що важливо знати про кавун та диню

Літо – пора кавунів та динь. Ці соковиті фрукти не тільки освіжають, а й приносять…

19/08/2025 22:16
  • Новини

Час – гроші: власникам квартир та будинків важливо сплатити їх до 1 вересня

Власникам квартир та будинків в Україні нагадали: до 1 вересня необхідно розрахуватися із податками за…

19/08/2025 21:38
  • Статті

Чому з телефону зникають гроші, або про кнопковий телефон та інтернет

Поки одні оновлюють айфони, інші вірні кнопковим «Нокіям». Але мобільні оператори, схоже, вирішили: інтернет потрібен…

19/08/2025 20:47
  • Новини

Літній пиріг без яєць і молока – галета, яка підкорить усіх

Хочете порадувати себе ароматною випічкою, але без яєць та молока? Пісна галета з фруктами та…

19/08/2025 19:57
  • Новини

Ще одне солодке рішення Кабміну: зарплата лікарів зросте до 35 тисяч – кого це торкнеться

На тлі війни і навантаження на медсистему, що триває, уряд посилює підтримку лікарів і запускає…

19/08/2025 18:58